Aktorët e Hollywood-it në grevë!

By

Aktorët dhe shkrimtarët e Hollivudit do të bashkojnë forcat në linjën e kutive nga e premtja, pasi studiot nuk arritën një marrëveshje këtë javë me Skuadrën e Aktorëve të Ekranit – Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios (SAG-AFTRA)

Është hera e parë që dy sindikatat janë në grevë njëkohësisht që nga viti 1960, kur aktori – dhe presidenti i ardhshëm amerikan – Ronald Reagan udhëhoqi protestat.

Yjet duke përfshirë Meryl Streep, Ben Stiller dhe Colin Farrell kanë dalë publikisht në favor të grevës.

Pse erdhi greva?

Mbyllja në të gjithë industrinë pason një grindje rreth pagave dhe ndikimit të inteligjencës artificiale me studiot e filmit dhe shërbimet e transmetimit.

Dy sindikatat nuk arritën një marrëveshje për një ndarje më të drejtë të fitimeve dhe rritjen e mbrojtjes rreth të drejtave të Inteligjencës Artificiale (AI).

Sindikatat janë të shqetësuara për kontratat që mbajnë në hap me inflacionin, pagesat e mbetura në epokën e transmetimit dhe vendosjen e parmave kundër përdorimit të AI që imiton punën e tyre në shfaqjet filmike dhe televizive.

Hollywood strike

Si do të ndikojë në filma dhe shfaqje?

Prodhimet e Hollivudit tashmë janë ngadalësuar ndjeshëm që kur filloi greva e shkrimtarëve në fillim të majit.

Shfaqjet me skenarë të përfunduar, të tillë si The Lord of the Rings: The Rings of Power, mundën të vazhdonin xhirimet këtë verë, megjithëse pa asnjë shkrimtar në xhirime.

Por pa aktorë, të vetmet produksione me bazë në SHBA që mund të vazhdojnë janë një grusht telenovela – të cilat kanë një kontratë tjetër – dhe shfaqje realiteti dhe lojërash.

Hollywood strike

Për këtë arsye, Fox këtë javë zbuloi një program televiziv vjeshtor plot me seriale të pascript si Kitchen Nightmares dhe Lego Masters.

Publikimet e filmave preken më pak menjëherë për shkak të vonesës së gjatë midis fundit të xhirimeve dhe fillimit të shfaqjes në kinema.

Por sa më gjatë të zgjasë greva, aq më i madh është ndikimi në publikimet e filmave.

Studiot e mëdha të Hollivudit kanë riorganizuar tashmë kalendarët e tyre të publikimeve. Për shembull, Disney kohët e fundit shtyu disa filma me superhero të Marvel, duke i shpërndarë ato në një periudhë më të gjatë kohore.

SAG-AFTRA ka sugjeruar se mund të ofrojë përjashtime për të përjashtuar filmat më të vegjël, vërtet të pavarur.

Artikuj të ngjashëm