Afera e Clinton dhe Lewinsky do të ritregohet në TV

By

Afera e Presidentit Bill Clinton me praktikanten e Shtëpisë së Bardhë Monica Lewinsky dhe procedurat e mosbesimit të vitit 1999 që erdhën pas saj, do të dramatizohen në televizionin amerikan.

Seria e fundit e American Crime Story do të transmetohet në prag të zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm.

Lewinsky është ndër producentët në shfaqjen FX, që pason sezonet e mëparshme kushtuar gjykimit të OJ Simpson dhe vrasjes së Gianni Versace.

Aktorja e librave Beanie Feldstein do të interpretojë Lewinsky-n në këtë dramë.

Sarah Paulson, ndërkohë, do të luajë Linda Tripp, shërbyesja civile që regjistroi fshehurazi thirrjet telefonike private të Lewinsky për lidhjen e saj me presidentin.

Ende nuk dihet se kush do të luajë në shfaqje Bill dhe Hillary Clinton, i cili do të bazohet në një libër të vitit 2000 nga Jeffrey Toobin.

Në një deklaratë të dhënë për Vanity Fair, Lewinsky tha që ajo ishte “hezituese” dhe “pak e frikësuar” për t’u përfshirë në prodhimin Ryan Murphy.

Artikuj të ngjashëm