A po i rikthehet turneut sërish Celine Dion?

By

Celine Dion ka folur nëse planifikon të bëjë turne përsëri një vit pasi anuloi turneun e saj botëror.

Në maj 2023, këngëtarja kanadeze njoftoi se do të anulonte datat e mbetura të turneut të saj mbarëbotëror pasi zbuloi në dhjetor 2022 se ishte diagnostifikuar me sindromën e personit të ngurtë. (SPS).

SPS është një çrregullim i rrallë neurologjik autoimun që zakonisht shkakton ngurtësi muskulore në trupin e një personi. Me kalimin e kohës, ata mund të zhvillojnë ngurtësi dhe spazma në këmbët e tyre dhe muskujt e tjerë.

Duke folur për Vogue France në një intervistë të re, Dion u pyet nëse fansat mund të prisnin ta shihnin përsëri në turne.

“Nuk mund t’i përgjigjem kësaj… Sepse prej katër vitesh i them vetes që nuk kthehem, jam gati, nuk jam gati”, është shprehur këngëtarja e “All By Myself”.

“Si qëndrojnë gjërat, nuk mund të qëndroj këtu dhe t’ju them: ‘Po, pas katër muajsh.’ Nuk e di… Trupi do të më thotë”, vazhdoi ajo. “Nga ana tjetër, nuk dua vetëm të pres. Është moralisht e vështirë të jetosh nga dita në ditë. Është e vështirë, po punoj shumë dhe nesër do të jetë edhe më e vështirë. Nesër është ditë tjetër. Por ka një gjë që nuk do të ndalet kurrë, dhe ky është vullneti. Është pasioni. Është ëndrra. Është vendosmëria.”

E pyetur se çfarë e ndihmon të luftojë sëmundjen, Dion tha: “Nuk e kam mundur sëmundjen, pasi është ende brenda meje dhe do të jetë gjithmonë. Shpresoj se do të gjejmë një mrekulli, një mënyrë për ta kuruar atë me kërkime shkencore, por tani për tani, duhet të mësoj të jetoj me të.

“Pesë ditë në javë bëj terapi atletike, fizike dhe vokale. Unë punoj me gishtat e këmbëve, gjunjët, viçat, gishtat e mi, këngën time, zërin tim… Më duhet të mësoj të jetoj me të tani dhe të mos e pyes veten”, shtoi ajo.

Kur Dion u tha për herë të parë fansave për diagnozën e saj në një video emocionale të postuar në mediat sociale, ajo shpjegoi se ajo ndikon në “çdo aspekt të jetës sime të përditshme”.

Ajo tha se ka një “ekip të madh mjekësh” që punojnë shumë për ta ndihmuar atë të përmirësohet, por pranoi se ka qenë një ‘luftë’.

“Gjithçka që di është të këndoj. Është ajo që kam bërë gjatë gjithë jetës sime dhe është ajo që më pëlqen të bëj më shumë”, tha ajo në atë kohë.

Artikuj të ngjashëm