Zgjidhje natyrale për rritjen e flokëve? Ky është vaji që duhet të përdorni

By

Vitet e fundit, gjithnjë e më shumë entuziastë të bukurisë kanë filluar të lavdërojnë vajin e ricinusit si një zgjidhje natyrale për rritjen e flokëve.

Image result for castor oil

Një ilaç i moshës së vjetër, i përdorur gjatë në mjekësinë tradicionale, vaji i kastores gjithashtu thuhet se hidraton lëkurën e kokës, lehtëson zbokthin dhe i lë flokët tuaj të lëmuar dhe me shkëlqim.

 

Përfitimet

Ndërsa vaji i ricinit fiton popullaritet në botën e bukurisë natyrore, përkrahësit sugjerojnë që përdorimi i vajit mund të rrisë ndjeshëm shkallën e rritjes së flokëve. Disa madje pretendojnë se aplikimi mujor i vajit mund të rritë rritjen e flokëve deri në pesë herë më shumë se norma e zakonshme.

Image result for castor oil hair growth

 

Si ta përdorni

Nëse jeni të interesuar të përdorni vaj ricini për rritjen e flokëve, provoni të fërkoni vetëm disa pika vaj në kokën tuaj. Ju gjithashtu mund të masazhoni disa pika shtesë të vajit të pluhurit në mes dhe në skajet e flokëve tuaj, të cilat mund të mbrojnë kundër thyerjes dhe përmirësojnë strukturën e flokëve.

Image result for castor oil and hair

 

Edhe pse koha ideale për maskat me flokë të bazuar në vaj është i panjohur, duke e lënë vajin të ulet për rreth dy orë mund të jetë i dobishëm. Shumë ekspertë për kujdesin e flokëve rekomandojnë përdorimin e vajit të ricinit jo më shumë se një herë në javë.

Image result for castor oil hair growth

Për shkak se vaji i ricinit është jashtëzakonisht i rëndë dhe shpesh është i vështirë për tu hequr nga flokët, recetat e trajtimit të flokëve zakonisht bëjnë thirrje për hollimin e tij me vajra të tjerë të rrjedhur nga bimët (si kokosi ose jojoba). Kombinimi i vajrave gjithashtu mund të tonifikojë aromën e vajit të ricinit, të cilin shumë njerëz e quajn të pakëndshëm.

Burimi: Verywellhealth.com

Artikuj të ngjashëm