Zbulohet tema e Met Gala që do mbahet vitin e ardhshëm

By

Viti 2020 është një moment historik për Muzeun Metropolitik të Artit.

Institucioni i Nju Jorkut do të festojë përvjetorin e tij të 150-të me një seri ekspozitash, shumë prej të cilave do të vënë në qendër të vëmendjes veprat master në koleksionet e tij, si dhe blerjet e reja të bëra si pjesë e Iniciativës së Koleksioneve 2020 për nder të përvjetorit.

The Clock Sarah Moonnbsp1999

Në përputhje me temën e vitit, sot Met njoftoi se ekspozita e pranverës e Institutit të Kostumeve do të tregojë një shekull e gjysmë të historisë së modës të shkulur nga arkivi i saj dhe do të paraqitet përgjatë një afati kohor “përçarës”.

Tema e Met Gala 2020 është “Rreth kohës: Moda dhe Kohëzgjatja”, thotë Andrew Bolton, Wendy Yu Kurator në Institutin e Kostumeve.

Bolton gjeti frymëzim për ekspozitën në filmin Sally Potter të vitit 1992 Orlando, i cili u bazua në romanin Virginia Woolf me të njëjtin emër. “Ka një skenë të mrekullueshme,” thotë ai, “në të cilën Tilda Sëinton hyn në labirint në një mantel të një gruaje të shekullit të 18-të à la Francaise, dhe ndërsa kalon nëpër të, rrobat e saj ndryshojnë në veshjen e mesit të shekullit të 19-të, dhe ajo shfaqet në vitet 1850 në Angli. Këtu lindi ideja origjinale. ”

Eventi do mbahet më  4 maj, dhe drejtus do të jenë Nicolas Ghesquière, Lin-Manuel Miranda, Meryl Streep, Emma Stone dhe Anna Wintour.

Më poshtë mund të shihni yjet që u veshën më së bukuri në Met Gala 219:

VESHJET MË TË BUKURA – Met Gala edhe këtë vit solli vepra arti në “tapetin rozë”

Burimi: Vogue.com

Artikuj të ngjashëm