Zbulohet statuja post-mortore e Mbretëreshës Elizabeth

By

Skulptura e re në qytetin anglez të York-ut u zbulua të mërkurën jashtë York Minster, katedrales më të madhe gotike në Britani, dhe i bën homazhe jetës së shërbimit dhe përkushtimit të monarkut të ndjerë.

The sculpture commemorates the late Queen Elizabeth II's life of service and dedication.

“Kur kjo statujë u planifikua për herë të parë pesë vjet më parë, gjatë një mbretërimi me kohëzgjatje dhe arritje të paprecedentë, ajo ishte menduar si një festë e Jubileut Platinum të Mbretëreshës së ndjerë,” tha Mbreti në një fjalim në një ceremoni zbulimi në mot shi, ndërsa mbante një ombrellë të zezë. .

The King unveiled the statue at a rainy ceremony on Wednesday in front of York Minster cathedral in York, England.

“Tani, siç e pamë, me pikëllim të madh, kalimi i atij mbretërimi, shpaloset në kujtim të saj, si një shenjë për një jetë me shërbim dhe përkushtim të jashtëzakonshëm”, vazhdoi ai.

Mbretëresha vdiq në moshën 96-vjeçare më 8 shtator, vetëm disa muaj pasi festoi shtatë dekada të paprecedentë në fron.

Statuja e saj përkujtimore është projektuar dhe gdhendur nga gurgdhendësi i York Minster Richard Bossons. /Prive.al

The statue overlooks a new public square that will become Queen Elizabeth Square.

Artikuj të ngjashëm