Vogue i mbyll dyert Kanye West

By

Një zëdhënës i Vogue i tha Page Six ekskluzivisht se as revista dhe as kryeredaktorja e saj Anna Wintour nuk synojnë të punojnë përsëri me Kanye West pas fyerjeve të tij antisemintike dhe mbështetjes për kauzën White Lives Matter.

Wintour, 72 vjeç, ka pasur një marrëdhënie të gjatë dhe të ngushtë me reperin e kthyer në stilist, 45 vjeç. Ajo së pari e ftoi atë në Met Gala-n e saj vjetore në vitin 2009 përpara se ta shfaqte atë dhe ish-gruan e tanishme Kim Kardashian në kopertinë në vitin 2014 pas dasmës.

Vetëm muajin e kaluar, Wintour modeloi linjën e re të syzeve të diellit të themeluesit të Yeezy në imazhet e shtypit të dërguara për të promovuar nuancat – edhe pasi ai ngacmoi publikisht Kardashian në internet për fëmijët e tyre.

Dhe më pas, më 4 tetor, Wintour dërgoi shokun e saj të ngushtë, Baz Luhrmann, për të filmuar pajtimin mes West dhe një prej redaktoreve të saj, Gabriella Karefa-Johnson, pasi ai tallej me sensin e saj të modës.

Por të premten, burimet thanë se mbretëresha e modës më në fund është gati të heqë dorë nga fituesi i Grammy-t pasi ai bëri një sërë kërcënimesh mahnitëse kundër popullit hebre, dhe më pas i dyfishoi në mënyrë agresive pasi iu dha mundësia për të kërkuar falje.

“Anna është mjaftuar”, tha një burim i brendshëm, duke shtuar, “Ajo e ka bërë shumë të qartë brenda Vogue se Kanye nuk është më pjesë e rrethit të brendshëm”.

Është e paqartë saktësisht se çfarë do të thotë kjo në praktikë – nëse, për shembull, faqja e internetit e Vogue thjesht nuk do të ketë imazhe nga shfaqjet e tij të modës – por të paktën, duket sikur ai nuk do të jetë më i mirëpritur në Met Gala dhe ai nuk do të shfaqet më në kopertinën e revistës.

Gjithashtu të premten, shtëpia e modës Balenciaga tha se nuk do të punojë më me West.

Artikuj të ngjashëm