Vjedhja në muzeun e famshëm që nuk u zgjidh kurrë! Ndërron jetë i dyshuari i fundit

By

Robert Gentile, një mafioz i cili prej vitesh mohoi dyshimet nga autoritetet se ai dinte ndonjë gjë për një grup veprash arti të vlerësuara në miliona që ishin vjedhur në një vjedhje muzeu të vitit 1990 dhe mbeten të zhdukur, ka vdekur. Ai ishte 85 vjeçar.

Avokati i tij, Ryan McGuigan, tha se Gentile vdiq më 17 shtator pas një goditje në tru.

Reputed mobster tied to Isabella Stewart Gardner Museum heist dies

Hetuesit kishin dyshuar se Gentile në një kohë mund të ketë pasur në zotërim të paktën disa nga veprat e artit të marra në mars të vitit 1990 nga Muzeu Isabella Stewart Gardner në Boston.

Në atë vjedhje, dy burra u shfaqën në muze gjatë natës të veshur si oficerë policie. Ata i lidhën rojet e sigurisë dhe u larguan menjëherë pas me 13 pjesë nga koleksioni, duke përfshirë veprat nga Rembrandt, Vermeer dhe Degas. Veprat e artit nuk janë gjetur kurrë.

Gentile, i cili kishte një dosje të gjerë penale dhe vuajti dënimin në burg, besohej se kishte lidhje me ata që dyshoheshin se kishin marrë veprat pasi ishin vjedhur, por ai mohoi se kishte pasur ndonjëherë ndonjë nga veprat. /prive.al

Artikuj të ngjashëm