Vdes mbretëresha e muzikës Soul – Aretha Franklin

By

Mbretëresha e muzikës soul, Aretha Franklin, ka vdekur në moshën 76 vjeçare.

Ylli i himneve “Respect” dhe “Chain of Fools” vdiq sot në shtëpinë e saj në Detroit, ndërkaq lajmin për Associated Press e konfirmoi përfaqësuesi i saj, transmeton Klan Kosova.

Kënga e lartpërmendur, “Respect”, e realizuar më 1967, ishte shndërruar në melodi të të drejtave të njeriut dhe lëvizjeve për fuqizimin e grave.

Franklin po ashtu ishte gruaja e parë që u fut në Rock & Roll Hall of Fame.

Artikuj të ngjashëm