Vdes artisti i njohur (VIDEO)

By

Artisti i muzikës xhez dhe asaj klasike, Robert “Brother Ah” Northern, ka vdekur në moshën 86 vjeç.

Northern vdiq më 31 maj në Uashington, ndërkaq gruaja e tij, Ayana Watkins-Northern, ka thënë për The New York Times, se shkaku i vdekjes kishte qenë një sëmundje e frymëmarrjes me të cilën ishte ballafaqaur për gati një vit.

Northern shquhej si luajtës i trumbetës, dhe kishte qenë pjesë e incizimeve klasike të xhezit, si “The Thelonious Monk Orchestra at Town Hall”, “Africa/Brass” të John Coltrane, si dhe “Liberation Music Orchestra” të Charlie Haden.

Si udhëheqës i bendit, Morthenr, e kishte marrë nofkën Brother Ah, dhe me këtë emër kishte realizuar një numër albumesh si “Sound Awareness” (1972), “Move Ever Onward” (1975), si dhe “Key to Nowhere” (1983).

Artikuj të ngjashëm