Vazhdojnë mosmarrëveshjet mes Brad Pitt dhe Angelina Jolie

By

Brad Pitt thotë se Angelina Jolie “fshehurazi” komplotoi të shiste pjesën e saj të pronës së tyre franceze, Château Miraval, për t’u kthyer në mes të betejës së tyre të ashpër për kujdestarinë.

Sipas dokumenteve ligjore të siguruara nga Page Six, ylli i “Bullet Train” pretendon se ai dhe Jolie ranë dakord se nuk do të shisnin kurrë pjesën e tyre në pronën prej 30 milionë dollarësh – të cilën ata blenë në vitin 2008 – pa miratimin e tjetrit.

Megjithatë, kur ata u divorcuan në vitin 2019, Jolie vendosi se donte të dilte dhe filloi të negocionte një opsion blerjeje me Pitt, 59 vjeç.

47-vjeçari dyshohet se madje ra dakord të ndante biznesin 68 për qind në 38 për qind në favor të Pitt, sepse ai kishte investuar më shumë para dhe kohë në projekt.

Brad Pitt dhe Angelina Jolie

Megjithatë, në verën e vitit 2021, Pitt zbuloi përmes një njoftimi për shtyp se aktorja e “Maleficent” ia kishte shitur 50 për qind të aksioneve të saj një “oligarku rus”, të cilin Pitt e kishte refuzuar më parë.

Pitt pretendon se ish-gruaja e tij “hakmarrëse” “bashkëpunoi në fshehtësi” me Yuri Shefler, i cili gjithashtu zotëron Stoli Group, për të siguruar që ai “do të mbahej në errësirë”.

Regjistrimet e reja pretendojnë se Jolie “nuk donte më t’i shiste Pitt” pas “vendimit të pafavorshëm të kujdestarisë”, në të cilin atij iu dha kujdestaria e përbashkët e gjashtë fëmijëve të tyre. (Vendimi u anulua më vonë.)

Chateau Miraval
Brad Pitt.

“Vendimi i saj për të ndërprerë negociatat me Pitt ishte i qëllimshëm dhe pretekstual”, thuhet në dokumentin e depozituar në Gjykatën e Lartë të LA. “Siç do të tregohet në gjyq, veprimet e Jolie ishin të paligjshme, duke dëmtuar rëndë dhe qëllimisht Pitt dhe duke e pasuruar padrejtësisht veten”.

Jo vetëm kaq, por Pitt beson se ish-gruaja e tij zgjodhi në mënyrë specifike Sheflerin sepse ajo e dinte se do të ishte e keqe për biznesin duke pasur parasysh lidhjet e tij me Vladimir Putin – veçanërisht “pushtimi i tij në Ukrainë dhe axhenda legjislative homofobike”.

“Stoli dhe Jolie kanë kërkuar të detyrojnë Pitt në një partneritet me një të huaj, dhe
më keq akoma, një të huaj me asociacione dhe qëllime helmuese”, thuhet në dokument.

Chateau Miraval
Chateau Miraval roze

Tani që gjysma e pronës i është shitur një pale të tretë, Pitt thotë se ajo e mposht qëllimin e blerjes së Miraval si një “shtëpi të dashur për gjashtë fëmijët e tyre” në radhë të parë.

Padia – të cilën kompania e Jolie-t, Nouvel, e solli – gjithashtu pretendonte se Pitt u përpoq ta detyronte Jolie të nënshkruante një “klauzolë të heshtur” që do ta heshtte atë nga diskutimi i rrethanave të divorcit të tyre.

Angelina Jolie dhe Brad Pitt

Ai shton, “Në hakmarrje për procedurat e divorcit dhe kujdestarisë, Pitt filloi një fushatë të shumëanshme dhe shumëvjeçare për të marrë kontrollin e Chateau Miraval dhe për të përvetësuar asetet e kompanisë për përfitimin e tij dhe të kompanive dhe miqve të tij. 

“Duke e emëruar veten pronar të ligjshëm të Chateau Miraval, objektivat e tij binjake ishin të uzurponte vlerën e kompanisë së Jolie, Nouvel, dhe të merrte pronësinë e vetme të Chateau Miraval.”

Pitt ngriti padinë e tij origjinale kundër Jolie në shkurt 2022, duke pretenduar se ajo e privoi atë “nga e drejta e tij për të shijuar shtëpinë e tij private dhe për të mbikëqyrur biznesin që ai zhvilloi nga e para”.

Pasuria Miraval ndodhet në fshatin Correns në rajonin Provence-Alpes-Côte d’Azur në Francën juglindore.

Rezidenca me 35 dhoma është e rrethuar nga kopshte të harlisura me një hendek, shatërvanë, ujësjellës, një pellg, një kishëz dhe një vresht. Dyshja madje u martuan në Chateau Miraval në vitin 2014 gjatë një ceremonie intime.

Artikuj të ngjashëm