Ushqimet më të mira për dhëmbët tuaj

By

Parandalimi është ilaçi më i mirë për buzëqeshjen tuaj.

Megjithëse mbushjet, kurorat dhe zbardhja profesionale mund t’i bëjnë dhëmbët tuaj më të fortë dhe më të ndritshëm, është më mirë (dhe më lirë!) që të hani mirë për të shmangur zgavrat dhe njollat në radhë të parë.

Siç shpjegon udhëzuesi i mëposhtëm, ushqimi që hamë mund të ketë një ndikim të madh në dhëmbët tanë.

Çamçakëz pa sheqer

Image result for gum

Çamçakëzi pa sheqer ndihmon në pastrimin e dhëmbëve duke stimuluar prodhimin e pështymës.Pështymë është mënyra e natyrshme e larjes së acideve të prodhuara nga bakteret në gojën tuaj, dhe gjithashtu lahen dhëmbët në kalciumin dhe fosfatin që forcon kockat.

Përveç kësaj, shumë lloje të çamçakëzit pa sheqer janë ëmbëlsuar me xylitol, një alkool që zvogëlon bakteret.

Ujë

Image result for glass of water

Uji, si pështymë, ndihmon në larjen e sheqernave dhe acideve të dhëmbëve. Ai gjithashtu përmban fluorid, një mineral që mbron nga erozioni i dhëmbëve dhe gjendet në pastën e dhëmbëve.

 

Produktet e qumështit

Image result for milk product

Qumështi dhe produktet e tjera të qumështit janë burimi kryesor i kalciumit, i cili është thelbësor për dhëmbët e shëndetshëm. Kalciumi është përbërësi kryesor në një mineral, i njohur si hidroksapatit, që forcon smaltin e dhëmbëve, si dhe kockat. (Dhëmbët nuk janë kocka, teknikisht, por ata ndajnë disa nga të njëjtat veti.)

Produktet e qumështit,  veçanërisht djathi, përmbajnë kazeinë, një lloj proteine. Hulumtimet sugjerojnë që kazeinat, së bashku me kalciumin, luajnë një rol të rëndësishëm në stabilizimin dhe riparimin e smaltit të dhëmbëve.


Ushqimet me sasi të lartë të fibrave

Image result for high fiber foods

Perimet dhe ushqime të tjera me fibra të lartë promovojnë tretje të mirë dhe nivele të shëndetshme të kolesterolit, dhe ato gjithashtu bëjnë mrekulli për dhëmbët tuaj – kryesisht sepse kërkojnë shumë përtypje.

Ngrënia e një tas spinaqi ose fasule është pak a shumë si të kaloni dhëmbët tuaj përmes një lavazhi makinash: E gjithë ajo që përtypet gjeneron pështymë, dhe vetë ushqimi pastron fizikisht dhëmbët tuaj.

 

Luleshtrydhet

Image result for strawberry

Ato përmbajnë acidin malik, një zbardhues natyral i smaltit. Ja se si ta bëni vetë trajtimin për zbardhjen në shtëpi: Ndrydheni një luleshtrydhe, përzieni atë me sode buke dhe përhapeni në dhëmbët tuaj duke përdorur një furçë dhëmbësh të butë. Pesë minuta më vonë, pastrojeni, shpëlajeni dhe voila: një buzëqeshje më e bardhë.

Burimi: Health.com

Artikuj të ngjashëm