Turneu “Future Nostalgia” i sjell Dua Lipës fitime marrëmendëse

By

Vlera e aseteve në biznesin e turneut të Dua Lipës shkoi deri në 32.5 milionë funte, pavarësisht nga pandemia – duke i bërë dy kompanitë e saj të vlejnë më shumë se 50 milionë funte.

Rritja prej 5.5 milionë funte nga 28 milionë funte vitin e kaluar besohet se rrjedh nga shitja e biletave të bëra për turneun e saj Botëror “Future Nostalgia”, i cili do të zhvillohej pikërisht kur filloi mbyllja nga pandemia.

Turneu nga prilli deri në qershor të vitit 2020 u anulua dhe u riplanifikua disa herë dhe vetëm tani ka rifilluar.

Por, për shkak se biletat dolën në shitje në vitin 2019, ylli ka parë një rritje masive në kompaninë e saj të turneut Dua Lip Live LLP.

Me asetet nga kompania tjetër e saj Dua Lipa Limited, e cila vlen 19.1 milionë funte, do të thotë se vlera e saj tani është 51.6 milionë funte.

View this post on Instagram

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)

Albumi i 26-vjeçares Future Nostalgia ka qenë një hit mbarë botëror dhe është më i transmetuari nga një artiste femër në Spotify.

Ajo filloi një turne 71 ditor në shkurt, i cili do ta çojë atë në Amerikën e Veriut dhe Jugut, përpara se të godiste Evropën dhe të shkonte në Australi dhe Zelandën e Re.

Turneu po promovon albumin e saj më të fundit në studio, “Future Nostalgia”, i cili përmbante hite si Don’t Start Now dhe Levitating.

 

Artikuj të ngjashëm