Të gjitha arsyet pse dushi në mbrëmje nuk është aspak ide e keqe!

By

Dermatologët rekomandojnë të kaloni 5 deri në 10 minuta në ditë në dush. Megjithëse koha kur bëni dush varet nga preferencat, ata që zgjedhin ta bëjnë gjatë natës mund të marrin shumë përfitime për bukurinë dhe shëndetin.

Mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejtë.

Një dush në mbrëmje relakson trupin dhe mendjen, si dhe gjithashtu mund t’ju japë gjithashtu një gjumë më të mirë. Dushi 90 minuta para gjumit në ujë të ngrohtë mund t’ju ​​ndihmojë të bini në gjumë rreth 10 minuta më shpejt se zakonisht.

Përmirëson lëkurën tuaj.

Dushi para se të shkoni në shtrat mban puçrrat larg. Flokët mbledhin baktere gjatë ditës dhe të gjitha papastërtitë kalojnë në jastëk dhe më pas në fytyrë.

Mund të lehtësojë alergjitë sezonale.

Nëse vuani nga alergjitë sezonale, bërja e një dushi gjatë natës mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Nëse e keni zakon të bëni dush në mëngjes, ndryshojeni rutinën tuaj për të shmangur simptomat e pakëndshme.

Flokët tuaj do të jenë më të shëndetshëm.

Nëse i lani flokët në mbrëmje, do të keni më shumë kohë për t’i lënë të thahen natyrshëm në ajër. Kjo, nga ana tjetër, do t’i bëjë flokët të duken me shkëlqim më gjatë.

Lufton djersitjen e tepërt.

Ndërsa një dush në mëngjes është një mënyrë e shkëlqyer për t’u freskuar para se të përballeni me ditën, ky zakon gjatë natës mund t’ju ndihmojë të parandaloni erën e trupit.

Burimi: BrightSide

Artikuj të ngjashëm