Tayna bën thirrje që të ndihmojmë familjen Abazi

By

Gjatë emisionit NIN me Alaudin Hamiti që po zhvillohet tani në Klan Kosova nga ora 21:00, shumë qytetarë po bëjnë thirrje për të ndihmuar të prekurit nga tërmetet që nga orët e para të mëngjesit të ditës së djeshme.

Në lidhje direkte edhe reperja shqiptare Tayna telefonoi për të bërë apel që të ndihmohet familja Abazi nga Gjilani e cila humbi dy djem gjatë tërmetit të djeshëm.

Ajo thotë se përkundër donacioneve që ka bërë në fondacionet e hapura për t’u ardhur në ndihmë të prekurve ajo gjithashtu do të dhurojë të ardhurat e koncertit të saj të ardhshëm për familjen Abazi.

Kush ishte familja Abazi?

Image result for shemsedin isa abazi

Tragjik ka qenë edhe fati dy vëllezërve Abazi nga Kosova, të cilët u nisën për në Durrës.

Por ky ishte udhëtimi i fundit për ta, pasi për fatin e keq, dy vëllezërit nga fshati Livoç i komunës së Gjilanit u nxorën të pajetë nën rrënojat e një hoteli në Durrës që u shemb plotësisht. Kjo është tragjedia e dytë që ndodh në familjen Abazi, pasi disa vite më parë atyre iu shua edhe një djalë.

Mbijetesën po e siguronin nga punët që kohë pas kohe po i kryenin si mekanikë në Shqipëri. Me këto punë, dy vëllezërit tashmë të ndjerë Shemsedin e Isa Abazi, njëri 32 e tjetri 29 vjeçar po merreshin një kohë të gjatë. Por e hëna doli të jetë fatale për këta dy vëllezër. Ata njëjtë sikur mijëra shqiptarë të tjerë u goditën mbrëmë rreth orës 04:00 pas mesnate nga një tërmet me magnitudë prej 6.4 shkallë të rihterit duke mbetur kështu nën gërmadhat e hotelit ku po qëndronin.

Për fatin e tyre nuk u ditë asgjë për më shumë se 15 orë. I pari pa shenja jete u gjet Isai, 29-vjeçar. Më pas, i vdekur u gjet edhe vëllai i tij, Shemsedini 32-vjeçar.


Përndryshe reperja me prejardhje nga Prizreni u shpreh shumë krenare për iniciativën që ndërmori komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane në Kosovë dhe GIZ në Kosovë për të hapur Parkun Inovativ në Prizren (ish kampi ushtarak Gjerman) për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti në Shqipëri.

Ky park ofron të gjitha kushtet dhe ka mbi 800 shtretër dhe mensa.

Image may contain: outdoor

Për gjithë ju që dëshironi të jepni ndihmën tuaj mund të dhuroni para në fondacionin online i cili deri më tani ka arritur të mbledhë mbi 1 milion dollar, ridrejtohuni tek linku duke klikuar KËTU. /Prive.al

 

 

 

 

Artikuj të ngjashëm