Studioja konservatore e filmit “Disney” prezanton një personazh homoseksual

By

“Jungle Cruise”, filmi i ri aventuror i Disney i mbushur me nostalgji i bazuar në një udhëtim në parkun e viteve 1950, ka një kthesë papritur moderne-një nga personazhet kryesore të tij del si homoseksual.

Një skenë në të cilën personazhi i Jack Whitehall diskuton seksualitetin e tij me Dwayne “The Rock” Kapiteni i varkës në Amazon të Johnson, edhe pse larg nga kushtet fillestare të kinemasë, është një nisje për studion tradicionalisht konservatore.

MacGregor nuk përdor fjalën specifike “homoseksual”, por shpjegon se si ai ndërpreu tre fejesa me gra, sepse “interesat e tij ishin për fat të mirë diku tjetër”, duke bërë që kapiteni Frank të ngrejë një dolli për “diku tjetër”.

“Ndjeva se skena ishte me të vërtetë e saktë ajo që ishte, e cila ishte dy burra që flisnin për atë që ata donin dhe kë ata e donin,” tha Johnson – ylli i filmit më i paguar në botë – tha në një konferencë shtypi këtë javë.

Por shkëmbimi ka të ngjarë krijojë debat në premierën e filmit të premten, me secilin nga hapat e vegjël të Disney drejt përfaqësimit LGBT në vitet e fundit që janë kritikuar brenda dhe jashtë vendit – dhe jo vetëm nga konservatorët. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm