Studimi tregon çka duan gratë e çka burrat tek seksi

By

Shpesh thuhet se meshkujt janë nga Marsi, femrat nga Venusi. Dhe kur bëhet fjalë për veprimin midis çarçafëve, hulumtimi i ri ka zbuluar se ka shumë gjëra që i mbajnë të ndara gjinitë.

Studiuesit u kërkuan burrave dhe grave të tregonin se çfarë u pëlqente më shumë në seks. U zbulua se gratë kanë më shumë gjasa të kërkojnë romancë dhe burrat janë më të emocionuar nga përjetimi i një partnereje të re seksuale.

Ndërkohë, në krye të listës së meshkujve, ishte padyshim krejtësisht e kundërta me këtë dhe gjithçka për të shijuar emocionin e “seksit për herë të parë me një partnere të re”.

Sondazhi i 2,000 njerëzve nga faqja e takimeve Illicit Encounters për të gjetur 10 gjërat kryesore që i duam më shumë në seks, zbuloi gjithashtu se gratë thonë se seksi i ndihmon ato të relaksohen, shkruan Yahoo, transmeton Klankosova.tv.

Dy të tretat e femrave janë të kënaqura me jetën e tyre seksuale, krahasuar me meshkujt (58%).

Vetëm një e treta e femrave dhe një numër i ngjashëm meshkujsh (31%) u tregojnë partnerëve të tyre se çfarë duan në seks.

Hulumtimi zbuloi se të dyja gjinitë, burrat dhe gratë pajtohen se të qenit më të lumtur në shtrat fillon me të folurit.

Tetë nga dhjetë gra (82%) dhe tre të katërtat e meshkujve (74%) thanë se jeta e tyre seksuale mund të përmirësohej nëse flisnin më shumë për seksin dhe i tregonin partnerit të tyre atë që dëshironin më shumë.

Gjërat që femrat i duan në lidhje me seksin

Nxitimi romantik

Shpërqëndrim i përsosur nga gjithçka që po shkon keq në jetë dhe në botë

Gëzimi që ndjejnë kur përjetojnë orgazëm

Është një qetësues i madh i stresit

Eksitim i seksit me partnerin e ri

Përmirëson disponimin

Rritja e vetëbesimit

Puthja dhe intimiteti me partnerin

Paraloja

Gjërat që meshkujt i pëlqejnë për seksin

Seksi për herë të parë me një partnere të re

Ndjenja e euforisë kur kam orgazëm

Eksitim për të parë trupin e femrës lakuriq

Relaksimi

Gjumë më i mirë

Përmirësimi i disponimit

Qetësues i madh i stresit

Artikuj të ngjashëm