Studimi: Gratë me vithe të kolme janë më të mençura dhe të shëndetshme

By

Një studim (i cili analizoi të dhënat nga 16,000 gra) i kryer nga Universiteti i Oksfordit zbuloi se gratë me vithe më të mëdha se mesatarja nuk janë vetëm më inteligjente por edhe jashtëzakonisht rezistente ndaj sëmundjeve kronike.

Gjetjet e studimit treguan se gratë me fundshpina më të mëdha kanë tendencë të kenë nivele më të ulëta të kolesterolit dhe glukozës, dhe nivele më të larta të yndyrave Omega 3 (të cilat janë treguar se katalizojnë zhvillimin e trurit).

Të kesh vithe të madha gjithashtu favorizon nivelet e leptinës në trupin femëror, i cili është një hormon përgjegjës për rregullimin e peshës, dhe dinopectina, një hormon me përfitime anti-inflamatore, të shëndetshme për zemrën dhe anti-diabetike.

Përveç kësaj, indi dhjamor i prapanicës kap grimcat e dëmshme yndyrore dhe parandalon sëmundjet kardiovaskulare.

Duhet të theksohet se dhjami i barkut, dhjami i sipërm i trupit dhe obeziteti – për të mos u ngatërruar me pjesën e pasme më të madhe – nuk janë të shëndetshme dhe mund të çojnë në një mori problemesh shëndetësore si presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe kolesteroli i lartë. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm