Studimi francez: Burrat preferojnë më shumë flokëverdhat

By

Flokët e gjata shpesh thuhet se janë të preferuarat e meshkujve, por edhe një gjë mjaft tërheqëse për ata është ngjyra e tyre.

Shkencëtarët nga Franca kanë kryer hulumtime që treguan se cilat gra ftohen më shumë për të kërcyer më shpesh në klubet e natës, njofton Klan Kosova.

Dhe ato ishin flokëverdhat, ato me flokë kafe ose flokëkuqet.

Përfundimi ishte që burrat ftojnë biondet më shpesh se të tjerat. Vendi i dytë u mor nga brunet, dhe gratë me flokë të kuqe ishin më pak tërheqëse për burrat.

Shkencëtarët menduan se kjo nuk ishte për shkak të vetë ngjyrës, por sa e mirë duket ngjyra e flokëve së bashku me ngjyrën e lëkurës. Pra, ngjyra e lëkurës e shumicës së grave me flokë të kuq u gjet më pak tërheqës nga tetë ngjyrat e lëkurës./BrightSide

Artikuj të ngjashëm