“Stili i Amy Winehouse”, ekspozita në muzeun e GRAMMY

By

Java e GRAMMY 2020 filloi të hënën më 20 janar në ngjarjen madhështore të Muzeut GRAMMY për ekspozitën e tyre të re Amy Winehouse, “Përtej të zezës – Stili i Amy Winehouse”.

Ekspozita është homazh për artisten gjashtë herë fituese të çmimeve GRAMMY, stili ikonik i së cilës po përcakton ende modën sot. Ngjarja publike, e udhëhequr nga gazetari i muzikës Eve Barlow, u rezervua plotësisht, dhe linja e fansave filloi të grumbullohej më shumë se një orë më parë.

Shoqja e ngushtë e Amy Winehouse, Catriona Bourlay, dhe stilistja e Winehouse, Naomi Parry, foli me Akademinë e Regjistrimit para ngjarjes në lidhje me veshjet e tyre të preferuara në ekspozitë, si ato u njohën me Winehouse, dhe artikujt në ekran që nxisin kujtimet më personale.

“Amy dhe unë u takuam në një lokal sepse shoqja ime pëlqente shoqen e saj. Ne filluam bisedën për mënyrën se si ne të dyja krihnim flokët”, kujtoi Parry me një buzëqeshje. Shumë më vonë, por ajo erdhi në bord si stilistja e Winehouse. “Amy tashmë kishte një lloj stili shumë rock. Ky stil filloi para se ajo dhe unë të punonim së bashku.” Megjithëse e ngurruar të merrte ndonjë meritë, Bourlay, e cila u takua me Amy përmes një shoku të shkollës, në fakt ishte përgjegjëse për shumë veshje të artistes.

Ekspozita “Beyond Black — The Style of Amy Winehouse.” hapet për publikun më 17 Janar dhe do të zgjasë deri më 13 Prill, 2020.

GRAMMYs
Këpucë dhe çanta dore të veshura nga Amy Winehouse; Fotografia nga Amanda Edvard

Artikuj të ngjashëm