Si ti bëni flokët tuaj kaqurrela të duken perfekte

By

Nëse keni flokë kaçurrela, ju tashmë e dini se sa e vështirë është që të kujdeseni për ta . Ju mund ta ti ngarkoni me të gjitha kremrat, xhelat dhe kondicionerët më të mirë, dhe prapëseprapë ato akoma mund të duken sikur i keni lënë pas dore për pesë vitet e fundit.
Image result for curly hair
Dhe, megjithëse me siguri tashmë ia keni marrë dorën flokëve tuaj, kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të përfitoni nga disa truke të reja që do të ju bëjnë jetën tuaj më të lehtë.

Ne ju sjellim disa këshilla dhe truke që ju me të vërtetë, duhet të dini.

Përdorni një krehër specifik për flokë kaqurrela

Nuk duhet t’i krehni flokët tuaj kaçurrelë kur janë të lagura. Pse? Sepse flokët, veçanërisht flokët e hollë ose të dëmtuar, janë ekstra të brishtë kur janë të lagura, duke çuar në thyerje, skaje të ndara dhe madje edhe më shumë të  lidhura.

image

Ndërsa jeni në dush butësisht krehni flokët tuaj të lagur me një krehër me dhëmbë të gjerë për të shpërndarë produktet pa prishur modelin tuaj të kaçurrelave.

Krehni flokët tuaj duket filluar nga fundi.


Sa herë që filloni ti krehni flokët tuaj nga rrënjët, ju shtyni nyje të vogla nga fundi, derisa të krijoni një rrëmujë të madhe. Në vend të kësaj, krehni duke filluar nga fundi, gradualisht dhe butësisht duke ecur lart. Flokët e juaj do të ju falënderojnë.

Aplikoni kondicionerin tuaj në flokë të thatë, jo të lagur.

Kjo tingëllon e çmendur, por çelësi për të mbajtur me të vërtetë kaçurrelat tuaja të hidratuara është të përdorni kondicionerin tuaj të thellë në flokë të thatë për të ndihmuar në maksimum flokët tuaj.

image
Në thelb, nëse majet e flokëve tuaj janë ngopur me ujë, ato nuk do të jenë në gjendje të thithin shumë kondicioner.

Thani flokët tuaj me një T-shirt.

image

Një teknikë që përdor një t-shirt për të tharë kaqurrelat tuaja është çelësi për kaqurrela të butë, të përcaktuara, dhe pa frizz, ndërsa peshqiri është armiku (tekstili i tij i këndshëm, i përafërt shkakton frizz, ndërsa lëvizja gjarpëruese prish modelin tuaj të kaçurrelave).

Burimi: Cosmopolitan.com

 

Artikuj të ngjashëm