Si të parandalojmë këputjen e flokëve?

By
Këputja e flokëve është një gjë fatkeqe me të cilën shumica prej nesh do të përballen në një moment. Dhe sapo një fije këputet, gjithçka ka marrë fund. Ka disa produkte që mund të ndihmojnë në ndarjen e majave të Band-Aid, duke i maskuar ato përkohësisht, por ato nuk mund të riparohen. Ata duhet të hiqen. Kjo është arsyeja pse parandalimi është emri i titullit këtu.Këputja e flokëve nuk është e njëjtë me rënien e flokëve. Është normale të humbasësh rreth 50-100 fije flokësh në ditë. Një mënyrë për të dalluar nëse flokët tanë po këputen është të kontrollojmë ato fije – nëse ato janë më të shkurtra se gjatësia e flokëve tuaj, kanë majat e fërguara dhe/ose ndihen të thatë, ka të ngjarë të ketë këputje. Gjithashtu, teksturat e flokëve kaçurrelë, të trashë dhe flokët e vjetër janë më të ndjeshëm ndaj këputjes.

Lexoni për truket, për parandalimin e këputjes së flokëve.

1. Ndaloni larjen e tepërt 

 Akademia Amerikane e Dermatologjisë thotë se duhet t’i krehni flokët vetëm për t’i stiluar, dhe madje edhe atëherë sigurohuni që t’i krihni gërvishtjet butësisht pa i tërhequr flokët sa më shumë që të jetë e mundur.

2. Flini me një gërshetë ose gjëra të tjera mbrojtëse 

Gjyshja e dikujt tjetër u thotë se do të ftohet nëse shkojnë në shtrat me flokë të lagur? Se sa e vërtetë është kjo, por ajo që dimë është se gjumi me flokë të lagur mund të shkaktojë këputje. Kjo ndodh sepse flokët janë super të brishtë kur janë të lagur; bëhet më elastike dhe të prirura ndaj këputjes. Në mënyrë ideale, flokët duhet të jenë të thatë dhe të gërshetuar (ose të bëra me një model tjetër flokësh mbrojtëse) përpara se të futemi nën mbulesë. Kredi shtesë për të fjetur në një këllëf jastëku prej mëndafshi ose saten. Të dyja janë më të buta me flokët sesa këllëfët e zakonshëm të jastëkëve sepse fijet janë më të lëmuara. 
Mos harroni, flokët e lagur janë mjaft të brishtë. Pra, kushdo që ende i than flokët me peshqir duke i fërkuar midis dy anëve të një peshqiri, rrezikon të ketë këputje. Në vend të kësaj, fshijini dhe shtrydhini flokët duke përdorur një peshqir mikrofibër apo edhe një bluzë pambuku për të ndihmuar në parandalimin e këputjes.

4. Provoni një trajtim me ujë orizi

Mësuam për përfitimet e mahnitshme të ujit të orizit nga Kim, dhe tani është një nga përbërësit tanë të domosdoshëm për flokë të shëndetshëm. Uji i orizit është plot me lëndë ushqyese që forcojnë dhe riparojnë flokët si aminoacide, acid folik dhe niacin.

Artikuj të ngjashëm