Shuhet ylli i grupit “The Marvelettes”

By

Wanda Young një nga anëtaret e grupit “The Marvelettes” ka vdekur.

Vajza e këngëtares legjendare, Meta Ventress, konfirmoi lajmin për “New York Times” të shtunën – duke thënë se nëna e saj kishte vdekur pothuajse dy javë më parë, më 15 dhjetor, në Garden City, si rezultat i komplikimeve nga sëmundja kronike obstruktive pulmonare.

Young erdhi në bordin e Marvelettes pikërisht në kohën që ata të nënshkruan marrëveshjen e tyre të parë diskografike me Motown dhe në fakt vazhdoi të ishte këngëtarja kryesore e Marveletttes në vitet e tyre të mëvonshme, pas largimit të disa anëtarëve. Me pak fjalë, ajo ishte aty që në fillim.

Natyrisht, ajo kontribuoi në hitin e tyre të vitit 1961, “Pleases Mr. Postman” — i cili u bë nr. 1 kryesues i tabelës për Berry Gordy dhe shënoi suksese të jashtëzakonshme.

Young u largua nga Marvelettes në vitin 1969 dhe provoi një karrierë solo me sukses të ndryshëm gjatë fillimeve të viteve ’70. Përfundimisht, ajo la muzikën më pas dhe jetoi një jetë relativisht private.

Ajo ka lënë pas tre fëmijët e saj, disa nipër e mbesa dhe një stërnip. Ajo ishte 78 vjeçare.

Artikuj të ngjashëm