Shuhet përgjithmonë dizajneri ikonik i këpucëve

By

Dizajneri italian i këpucëve Sergio Rossi ka ndërruar jetë në moshën 84 vjeçare. Pasi është pranuar në spital disa ditë më parë në Cesena, një qytet në Emilia-Romagna, një nga rajonet më tw goditura nga pandemia e koronavirusit, raportohet se ai mund të ketë vdekur nga sëmundja.

Duke njoftuar lajmet për vdekjen e stilistit të Premten në mëngjes, shefi ekzekutiv i markës, Riccardo Sciutto, tha në faqen e internetit të modës Women’s Wear Daily: “Ai ishte një mjeshtër, ishte një kënaqësi e madhe që e takova. Ai ishte udhëheqësi ynë shpirtëror dhe ai është sot më shumë se kurrë. ”

Këpucët e tij u përdorën nga stilistë të tillë si Azzedine Alaïa, Versace, dhe Dolce & Gabbana në koleksionet e tyre, dhe veshur nga të famshëm nga Lupita Nyong’o deri te Rihanna, dhe Paris Hilton deri te Laura Dern.

Pasi mësoi zanatin e këpucëtarit nga babai i tij, Rossi filloi të shesë modelet e tij në dyqane në Bolonjë në vitin 1966, para se të nisi markën e tij në vitin 1968.

Ndër modelet më të famshme të këpucëve ishte sandalja Opanca.

Në 1999, marka Sergio Rossi u shit në Gucci Group, tani njihet si Kering, një nga konglomeratet më të mëdha në botë të modës luksoze, përpara se të shitej nga Kering në shtëpinë e investimeve evropiane Investindustrial në 2015.

Sciutto tha se stilisti “i donte gratë dhe ishte në gjendje të kapte feminitetin e një gruaje në një mënyrë unike. Ai nuk e tepronte, gjithmonë kishte shije të mirë. Këpucët ishin gjithnjë të ’veshshme’ dhe ai kurrë nuk ishte i kënaqur derisa ato të ishin perfekte. Këpucët nuk ishin thjesht aksesorë për të. Ai dëshironte të krijonte shtrirjen e përsosur të këmbës së një gruaje. ”

Muajin e kaluar Rossi dhuroi 100,000 € në spitalin Sacco në Milano për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit.

Burimi: The Guardian

 

Artikuj të ngjashëm