Sensacioni i ri në Netflix, pse “Squid Game” u bë kaq i famshëm?

By

“Squid Game” është më shumë sesa thjesht një hit për Netflix – është gjithashtu shfaqja e preferuar e internetit.

I publikuar më 17 shtator, thrilleri nëntë-episodësh është gati të bëhet “shfaqja jo-angleze në botë” më e madhe e Netflix, “tha bashkë-CEO i Netflix, Ted Sarandos.

“Ka vetëm nëntë ditë jashtë dhe është një shans shumë i mirë që do të jetë shfaqja jonë më e madhe ndonjëherë,” tha Sarandos muajin e kaluar.

Julia Alexander, një analiste e lartë e strategjisë në Parrot Analytics, tha se është e qartë se “Squid Game” ka qenë një sukses masiv, duke shtuar se ajo do të përdorte një fjalë për të përshkruar sa një fitore e madhe ka qenë për Netflix.

“‘E paprecedent,” tha Aleksandri. “Supozoj se drejtuesit e dinin për shkak të talentit që përdornin, për shkak të rajonit në të cilin e lëshuan, se kjo do të ishte një hit në Korenë e Jugut. Unë do të vija bast që drejtuesit nuk e kishin idenë se kjo ishte do të jetë një hit global “.

Shfaqja ndjek Seong Gi-Hun, të luajtur nga Lee Jung-jae, ndërsa ai dhe qindra konkurrentë të tjerë të dëshpëruar dhe me borxhe të mëdha konkurrojnë në një konkurs të dhunshëm dhe shpesh grotesk për rreth 38 milionë dollarë. Vetëm një person mund të fitojë çmimin, dhe ata që humbasin serinë e lojërave për fëmijë paguajnë me jetën e tyre.

Në mediat sociale, përdoruesit nuk mund të ndalojnë së foluri për “Squid Game”, veçanërisht për disa nga lojërat e fëmijëve të saj, të cilat i janë dhënë vetes disa meme të paharrueshme. Në TikTok, hashtagu “#SquidGame” është parë më shumë se 22.8 miliardë herë.

Pse u bë kaq i famshëm?

“Squid Game” është një pronë tërësisht unike që nuk bazohet në ndonjë ide apo koncept ekzistues, e cila mund të ketë penguar popullaritetin e saj si një pronë e re dhe e huaj pa një bazë fansash.

Në vend të kësaj, koncepti i tij unik elektrizoi mediat sociale, ku përdoruesit e Twitter dhe TikTok kanë postuar në mënyrë të pangopur në lidhje me të.

Një arsye tjetër që “Squid Game” është bërë një fenomen kaq mbarë botëror është aksesueshmëria e tij. Shfaqja është filmuar në gjuhën koreane, por Netflix ofron titra në 37 gjuhë dhe dubla në 34 gjuhë, duke i lejuar ata që nuk preferojnë të lexojnë titrat ta shijojnë atë.

Edhe mënyra se si emërtohet dhe dublohet seriali ka hapur biseda në internet, ku thonë se përkthimet humbasin kontekstin vendimtar. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm