Sëmundja misterioze që po prek diplomatët dhe zyrtarët e pozitave të larta

By

Mjekët, shkencëtarët, agjentët e inteligjencës dhe zyrtarët qeveritarë të gjithë janë përpjekur të zbulojnë se çfarë e shkakton “sindromën Havana” – një sëmundje misterioze që ka goditur diplomatët dhe spiunët amerikanë. Disa e quajnë atë një akt lufte, të tjerë pyesin nëse është një formë e re dhe e fshehtë e mbikëqyrjes – dhe disa njerëz besojnë se madje mund të jetë gjithçka në mendje. Pra, kush ose çfarë është përgjegjës?

Shpesh filloi me një tingull, atë që njerëzit përpiqeshin ta përshkruanin. “Bluarje metali” dhe “cicërima shpuese”, ishte më e mira që mund të arrinin, shkruan BBC, transmeton Prive.

Sindroma Havana u shfaq për herë të parë në Kuba nw vitin 2016. Rastet e para ishin oficerë të CIA -s, që do të thoshte se ato mbaheshin të fshehta. Por, përfundimisht, fjala doli dhe ankthi u përhap. Njëzet e gjashtë personel dhe anëtarë të familjes do të raportonin një larmi të madhe simptomash. Pati pëshpëritje që disa kolegë menduan se të sëmurët ishin të çmendur dhe ishte “gjithçka në mendje”.

Pesë vjet më vonë, raportet tani numërohen në qindra dhe, BBC -së i është thënë, shtrihet në çdo kontinent, duke lënë një ndikim të vërtetë në aftësinë e Shteteve të Bashkuara për të operuar jashtë shtetit.

Zbulimi i së vërtetës tani është bërë një përparësi kryesore e sigurisë kombëtare amerikane – një që një zyrtar e ka përshkruar si sfida më e vështirë e inteligjencës me të cilën ata janë përballur ndonjëherë. /prive.al

Artikuj të ngjashëm