Së shpejti do të vijë filmi kushtuar Celine Dion

By

Superstari Celine Dion së shpejti do të realizoj një filëm dokumentar për jetën dhe karrierën e saj.

Këngëtarja franceze kanadeze i ka dhënë bekimin e saj një dokumentari të ri artistik nga Divizioni i Përmbajtjes Premium të Sony Music Entertainment, në partneritet me SME Canada dhe Vermilion Films. Flmi ende i pa titulluar do të drejtohet nga regjisorja e nominuar për Oscar Irene Taylor, dhe materialet promovuese pretendojnë se do të “shërbejnë si tipar përfundimtar” për yllin.

I prodhuar me pjesëmarrjen dhe mbështetjen e plotë të Dion, filmi do të tregojë historinë e saj të jetës dhe arritjet në karrierë, duke përfshirë lëshimet ikonike të albumeve, çmimet, turne botërore dhe vendbanimet në Las Vegas.

Taylor së fundmi ka drejtuar dokumentarin e nominuar nga Emmy “Moonlight Sonata”, ajo gjithashtu ishte e nominuar për Oscar për “The Final Inch”, e gjithashtu mori nominime të shumta për Emmy dhe çmimin “Pare Lorentz” të Shoqatës Ndërkombëtare të Dokumentarëve.

“Unë kam qenë gjithmonë një libër i hapur me fansat e mi, dhe me ndjeshmërinë dhe krijimtarinë e saj të menduar mendoj se Irene do të jetë në gjendje t’i tregojë të gjithëve një pjesë të imja që nuk e kanë parë më pare. Unë e di që ajo do të tregojë historinë time në mënyrën më të sinqertë dhe të përzemërt, ”tha Dion.

Taylor shtoi: “Të shkosh në këtë udhëtim me një artiste legjendare si Celine Dion është një mundësi e jashtëzakonshme për mua si kineast. Duke pasur qasje për të shqyrtuar jetën e saj dhe karrierën e paimitueshme, do të më lejojë të krijoj një portret të shumanshëm të një superylli ikonik, global, të cilin mezi pres ta ndaj me botën.”

Që kur filloi si këngëtare në moshën 14-vjeçare, Dion ka shitur më shumë se 250 milionë albume gjatë karrierës së saj 40-vjeçare. Ajo ka fituar pesë Çmime Grammy, dy Çmime Akademie, Çmimin Icon i Çmimit Billboard Music Award 2016, dhe njohjen nga Çmimet Botërore të Muzikës në vitin 2004 si artistja femër më e shitur e të gjitha kohërave.

Më vonë këtë vit, Dion do të kthehet në Las Vegas me një shfaqje të re në Resorts World. Ndërkohë, turneu i saj botëror Courage, i cili u ndërpre në vitin 2020 për shkak të pandemisë, do të rifillojë në të gjithë Amerikën e Veriut dhe Evropë në pranverë dhe verë të vitit 2022.

“Celine Dion është një nga artistet më të kërkuar të regjistrimit të të gjitha kohërave. Ne jemi të nderuar të bashkëpunojmë me të për të prodhuar këtë dokumentar të shumëpritur,” tha Tom Mackay, president i krahut të Përmbajtjes Premium të Sony Music Entertainment. “Të udhëhequr nga vizioni i jashtëzakonshëm artistik i Irene Taylor, ne mezi presim të festojmë arritjet në jetë të Dion dhe të krijojmë një strategji shpërndarjeje për të arritur te fansat e saj në të gjithë globin.”

Sony Music Entertainment po financon dhe shpërndan filmin. Krista Wegener, nënkryetare e lartë e shitjeve dhe shpërndarjes për Premium Content në Sony Music Entertainment, do të udhëheqë shitjet globale të filmit.

Artikuj të ngjashëm