Ronaldinho lirohet nga burgu në arrest shtëpiak

By

Ish-ylli i futbollit brazilian, Ronaldinho, i është dhënë arrest shtëpie në Paraguai pasi dyshohet se hyri në vend me dokumente false.

Së bashku me vëllain e tij Robertin, ish-sulmuesi i Barcelonës u arrestua nga policia kombëtare e Paraguait më 4 mars.

Zyra e prokurorisë tha që zyrtarët gjetën dokumente të ndryshme, përfshirë kartat e identitetit dhe pasaportat paraguaneze në emrat e burrave.

Të dy burrat, të cilët po mbaheshin në një burg në Asunción, u paraqitën në gjykatë përmes një video-konference të martën.

Gjykatësi Gustavo Amarilla shpalli aktvendimin, duke shpjeguar se secili njeri kishte paguar një obligacion prej 800,000 dollarë.

Të dy burrat do të qëndrojnë në një hotel në kryeqytetin Paraguai ndërsa ata vazhdojnë të hetohen.

Dënimi u transmetua drejtpërdrejt nga faqet e lajmeve.

Autoritetet pretenduan se Ronaldo de Assis Moreira, i njohur gjithashtu si “Ronaldinho”, ishte duke përdorur pasaporta autentike që kishin përmbajtje false.

Dokumentet u gjetën gjatë një kontrolli në suitat e yllit sportiv në Hotelin Yacht Resort dhe Golf Club në Lambaré, afër kryeqytetit paraguayan të Asunción, thanë prokurorët në një deklaratë të botuar në Facebook.

Autoritetet thanë që për të pasur një pasaportë paraguaneze, një person duhet të jetojë për një kohë të caktuar në vend.

Burimi: CNN

Artikuj të ngjashëm