Revista Forbes shpall listën “Gratë më të fuqishme të vitit 2019”

By

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për vitin e nëntë duke kandiduar në një listë të gjerë që synon të festojë 100 femrat më me ndikim të këtij viti.

Edicioni i Forbes për gratë më të fuqishme të vitit 2019, u publikua  të enjten, që shënon një rikthim për lideren gjermane, e cila ka bërë 14 paraqitje në historinë 16-vjeçare të listës.

Merkel u bashkua në vendet kryesore nga udhëheqëse tjera  të shquara politike.

Christine Lagarde u zhvendos në një vend këtë vit në pozitën e dytë pasi mori një president të Bankës Qendrore Evropiane. Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Sh.B.A-së, Nancy Pelosi, zuri vendin e tretë dhe Ursula Von Der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, i katërti. Pesë vendet e para u rrumbullakosën nga CEO i General Motor, Mary Barra.

Në listën të këtij viti u paraqitën gra nga gjashtë kategori – biznesi (31), teknologjia (17), financa (12), media dhe argëtimi (14), politika (22) dhe filantropia (4). Së bashku, ato kontrollojnë ose ndikojnë më shumë se 2.3 trilion dollarë në të ardhura dhe mbikëqyrin afro 6.5 milion punonjës.

Për të përcaktuar renditjen e grave në secilën kategori, si dhe në përgjithësi, Forbes aplikoi katër parametra: paratë, media, ndikimi dhe sferat e ndikimit. Botuesi e përcaktoi fuqinë si fuqi të fortë (monedha dhe kushtetuta), fuqi dinamike (audiencë, bashkësi dhe ndikim krijues) dhe fuqi të butë (atë që udhëheqësit bëjnë me ndikimin e tyre).

Greta Thunberg, e cila u shpall nga Time si Personazhi i Vitit, renditet në vendin e 100. Mbretëresha Elizabeth II qëndron në vendin e 40, Ivanka Trump dy pozicione më poshtë. Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic ndodhet në vendin e 88. Rihanna, Beyonce dhe Taylor Swift rendihen përkatësisht në vendin e 61, 66 dhe 71.

 

Artikuj të ngjashëm