Restoranti i kuzhinierit të famshëm shqiptar shpërblehet me tre yje Michelin

By

Me anë të një postimi në llogarinë e tij në Instagram, kuzhinieri i famshëm shqiptar Rene Rexhepi njoftoi se restoranti i tij, “Noma” është shpërblyer me tre yje Michelin.

Yjet Michelin janë një sistem vlerësimi i përdorur nga Udhëzuesi i kuq i Michelin për të vlerësuar restorantet në cilësinë e tyre. Sipas Udhërrëfyesit, një yll nënkupton “një restorant shumë të mirë”, dy yje janë “gatim i shkëlqyeshëm që vlen një rrugë e tërthortë”, dhe tre yje do të thotë “kuzhinë e jashtëzakonshme që vlen një udhëtim i veçantë”.

 “Sapo kemi marrë lajme se noma ka fituar tre yje Michelin.

Ky është një nga malet më të larta në shkallë në botën e restoranteve. Mendimet e mia të para kur dëgjova lajmin ishin të të gjithë njerëzve që kanë kaluar nëpër noma gjatë 18 viteve të fundit: qindra kuzhinierë dhe serverë, skena dhe pjatalarëse që ishin pjesë thelbësore në këtë enigmë të çmendur që kemi bashkuar.

Dhe, natyrisht, ky lajm është një pasqyrim i drejtpërdrejtë i ekipit tonë të jashtëzakonshëm që punon sot. Disa nga njerëzit më të uritur, më të talentuar, më të përkushtuar, që kam pasur kënaqësinë t’i njoh. Ne sapo përfunduam sezonin tonë veror, kështu që ekipi është i shpërndarë në të gjithë botën, duke shijuar pushimet e fituara mirë, por dua që të gjithë ta dini se sa të veçantë jeni në të vërtetë. Ju lutemi shijoni këtë moment, kudo që të jeni. Ne e bëmë atë !!

Sa i dua këto tre yje, ylli i vetëm për të cilin kemi nevojë është ai për të cilin zgjohemi çdo mëngjes. Do të ndihet shumë më e ndritshme për mua dhe të gjithë familjen noma nesër. Në këto kohë të çuditshme dhe sfiduese, ne të gjithë duhet të kënaqemi në çfarëdo drite që mund të gjejmë”, shkroi Rexhepi në postimin e tij. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm