Reperi i njohur qëllohet disa herë me armë zjarri

By

Lil Tjay u qëllua disa herë gjatë asaj që autoritetet thanë se ishte një tentativë për grabitje herët në mëngjesin e të së mërkurës. Sipas një deklarate për shtyp nga Zyra e Prokurorit të Qarkut Berge, ai u godit disa herë në incidentin në një shëtitore tregtare në Edgewater, New Jersey, në atë që prokurorët e quajtën një tentativë grabitje të reperit dhe dy miqve të tij.

“Vetëm pas mesnatës, të mërkurën, 22 qershor 2022, Departamenti i Policisë Edgewater mori telefonata të shumta në 911 që raportonin të shtëna të shtëna në zonën e 14 The Promenade në Edgewater, NJ,” thuhet në njoftim. “Pas mbërritjes së tyre në zonë, oficerët gjetën 21-vjeçarin Tione “Lil TJay” Merritt me plagë të shumta me armë zjarri dhe Antoine Boyd me një plagë të vetme me armë zjarri”.

Mohamed Konate, 27 vjeç, u arrestua dhe u akuzua për tre akuza për tentativë vrasjeje të shkallës së parë, tre akuza për grabitje të armatosur të shkallës së parë, posedim të shkallës së dytë të një arme për qëllime të paligjshme, posedim të paligjshëm të shkallës së dytë të një armë, persona të caktuar të shkallës së dytë të mos posedojnë armë zjarri dhe sulm të rëndë të shkallës së katërt.

Konate akuzohet se ka qëlluar ndaj Tjay-t, si dhe ndaj miqve të tij, Jeffrey Valdez, 24 vjeç dhe Boyd, 22, i cili gjithashtu u plagos në incident; Valdez dhe Boyd u arrestuan gjithashtu pas të shtënave për armëmbajtje pa leje të shkallës së dytë dhe po mbahen në burgun e qarkut Bergen.

Konate u arrestua nga detektivë nga Zyra e Prokurorit të Qarkut Bergen dhe NYPD dhe është në pritje të ekstradimit në Nju Xhersi.

 

Artikuj të ngjashëm