Ralph Lauren: Djali i emigrantëve që ndërtoi një perandori globale të modës

By

Për një njeri që dikur pretendonte se “urrente modën”, stilisti Ralph Lauren ka pasur një karrierë jashtëzakonisht të gjatë dhe të suksesshme.

Very Ralph, the HBO documentary about the life of Ralph Lauren, sheds light on

Kompania që ai themeloi në vitin 1967 është tani një nga markat më të identifikueshme në botë, dhe puna që u desh për të arritur atje tani është objekt i një dokumentari të ri HBO, “Very Ralph”.

Me regji nga Susan Lacy, filmi paraqet intervista me një Lauren reflektues i cili, në moshën 80 vjeç, është akoma shumë i përfshirë në biznesin multibilion dollarëshë që mbart emrin e tij.

Duke reflektuar në film, Lauren i tha CNN në një email: “Ajo që unë bëj ka të bëjë me të jetuarit, dhe dokumentari HBO, përmes regjisë së Susan Lacy, e ka kapur atë përmes lenteve të ndryshme të kujtesës dhe vëzhgimit – “Padyshim që do të jetë një pjesë e rëndësishme për të treguar historinë se kush jam dhe çfarë bëra .”

Pasi shqyrtoi jetën e aktores Jane Fonda dhe e zhyt veten në botën e disa prej artistëve më të mëdhenj të Amerikës, Lacy tha që ishte e interesuar të zhytej në modë. “E kuptova që nuk kisha bërë kurrë një person të modës”, tha Lacy në një intervistë telefonike.

Kush më mirë të profilizohet se Lauren, emri i të cilit është sinonim i industrisë, dhe historia e të cilit ende nuk ishte treguar në film. “Ai është stilisti më ikonik amerikan,” tha Lacy.

Është një vlerësim që është realizuar përmes filmit me metrazh të gjatë, i cili përfshin dizajnerët Calvin Klein, Donna Karan, Diane von Furstenberg, modelen Naomi Campbell dhe kryeredaktoren e Vogue, Anna Wintour.

“Moda duhet të jetë e dëshirueshme, dhe Ralph e sheh atë, e kupton atë,” thotë Wintour në trailer.

Lindur në 1939 nga emigrantët hebrenj nga Bjellorusia, Ralph Rueben Lifshitz ndryshoi emrin e tij në “Lauren” si i ri për të shmangur vëmendjen e padëshiruar që vinte nga të paturit një emër të pazakontë. Lauren i krediton babait të tij artist për talentin e tij krijues, megjithatë ai e pranon që ai nuk ka aftësi për artin. Dizajni, megjithatë, është i ndryshëm.

Pas një kohe të shkurtër në ushtri, Lauren punoi si një shitës kravatash në Brooks Brothers. Ai së shpejti filloi të bëjë kravatat e tij, të qepura me dorë dhe të etiketuara me ndihmën e familjes së tij. “Nëna ime ulej atje me një kushëririn e saj dhe ato qepnin etiketat në kravata,” thotë gruaja e Lauren prej 54 vjetësh, Ricky.

Ralph and Ricky Lauren fell in love young in the Bronx, and built a life, and an empire, together.

Vitet e para ishin të vështira…

Nga kravatat, ai vazhdoi të ndërtojë një perandori, së pari me rrobaqepësinë e burrave, pastaj për gratë, përpara se të bëhej stilisti i parë që krijoi një koleksion shtëpie.

Ralph Lauren u bë një markë aspirative e stilit të jetës që tejkaloi veshjen dhe premtoi se do t’u japë konsumatorëve një pjesë të ëndrrës së madhe amerikane.

The documentary shows Ralph Lauren as not just a visionary business man, but also a dedicated and present father.

Burimi: Cnn.com

Artikuj të ngjashëm