Puthja prej 6 sekondash mund të jetë çelësi i martesës së lumtur

By

Një ekspert i marrëdhënieve ka zbuluar se akti i thjeshtë i puthjes është përgjigja për t’u siguruar që një marrëdhënie t’i rezistojë kohës.

Thuhet se sekreti i një lidhjeje afatgjatë është puthja për vetëm gjashtë sekonda në ditë.

Dr.John Gottman, profesor i psikologjisë në Universitetin e Uashingtonit dhe autor i librit të vetëndihmës “Shtatë parimet për funksionimin e martesës”, tha se çiftet duhet të qetësohen aq sa duhet për t’i bërë ata të ndihen romantikë.

Është teoria e tij që puthja prej gjashtë sekondash vepron si një “oaz i përkohshëm” gjatë një dite plot tension dhe mund të çojë në ruajtjen e një marrëdhënieje të shëndetshme në planin afatgjatë.

Gottman tha për Metro: “Mos dilni nga shtëpia pa një puthje që zgjat gjashtë sekonda dhe në anën tjetër të ditës, përshëndeteni bashkëshortin tuaj me një puthje gjashtë sekondash për të siguruar një kalim të dashur në bashkim”.

Ndonëse disave mund t’i duket pak e pamenduar, thuhet se këshilla e Dr.Gottman në fakt vjen me disa prova shkencore.

Me sa duket, të kesh një lëng të mirë të vjetër ul nivelet e kortizolit (hormoni i stresit) dhe rrit oksitocinën (hormoni i lidhjes) si dhe dopaminën (hormoni i lumturisë).

Antropologia Helen Fisher gjithashtu pretendon se puthja çon në rritjen e dëshirave tona seksuale, gjë që nuk mund të shihet kurrë si një gjë e keqe.

Sipas Dr.Gottman, truku prej gjashtë sekondash mund të sjelljë përfitime për çiftet si më poshtë:

Ndihmon në zhvillimin e lidhjes

Përmirëson prekjen fizike

Mund të ndihmojë në zhvillimin e dashurisë dhe admirimit

Kjo e bën një çift të vlerësojë më shumë njëri-tjetrin

Nëse gjërat shkojnë mirë, mund t’i çoni gjërat në dhomën e gjumit

Mund të jetë shumë qetësuese për të dy partnerët

Artikuj të ngjashëm