Publikohet letra e lamtumirës së kompozitorit italian

By

Dje u dha lajmi, se një nga maestrot më të shquar në botë, Ennio Morricone ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare.

Pas vdekjes, u bë publike edhe letra e tij e lamtumirës, ku përmend të gjithë më të dashurit e tij.

Më poshtë mund të lexoni letrën e plotë:

“Unë, Ennio Morricone, kam vdekur.

E njoftoj si të tillë për të gjithë miqtë që ishin gjithmonë pranë meje dhe gjithashtu për ata pak të largët që i them lamtumirë me shumë dashuri. Është e pamundur t’i përmendësh të gjithë.

Por një kujtim i veçantë është për Peppuccio dhe Roberta, miq vëllazëror që janë shumë të pranishëm në vitet e fundit të jetës sonë.

Ekziston vetëm një arsye që më shtyn të përshëndes të gjithë si kjo dhe të festoj një funeral në mënyrë private: Unë nuk dua të ju shqetësoj.

Unë përshëndes me shumë dashuri Inés, Laura, Sara, Enzo dhe Norbert, sepse kanë ndarë me mua dhe familjen time pjesën më të madhe të jetës sime.

Dua të kujtoj me dashuri motrat e mia Adriana, María, Franca dhe të dashurit e tyre dhe t’i njoftoj ata se sa i kam dashur ata.

Një përshëndetje e plotë, intensive dhe e thellë për fëmijët e mi Marco, Alessandra, Andrea, Giovanni, nusja ime Monica dhe nipërit e mi Francesca, Valentina, Francesco dhe Luca.

Shpresoj të kuptoni se sa shumë ju kam dashur.

Së fundmi, Maria (por jo e fundit). Unë i ripërtërij asaj dashurinë e jashtëzakonshme që na ka mbajtur së bashku dhe që pendohem që u largova.

Për të është lamtumira më e dhimbshme.”

Artikuj të ngjashëm