Publikohen nominimet e Grammy: A është ndonjë shqiptare e nominuar?!

By

Ceremonia më e madhe e ndarjes së çmimeve muzikore Grammy do të mbahet me 28 janar të 2018-tës.

Dy muaj para, përkatësisht sot akademia ka zbuluar nominimet për çmimet më të rëndësishme të diskografisë botërore.

Jay Z kryeson nominimet me 8 të tilla, 7 herë është nominuar Kendrick Lemar teksa 6 nominime ka Bruno Mars.

Dy çmimet kryesore janë Kënga e vitit dhe Albumi i vitit teksa për dallim nga garat europiane ku kishim shumë shqiptarë të nominuar, këtu mungojnë./Prive.al

Nominimet për albumin e vitit

Childish Gambino, Awaken, My Love!

Jay-Z, 4:44

Kendrick Lamar, Damn.

Lorde, Melodrama

Bruno Mars, 24K Magic

Nominimet për këngën e vitit

Childish Gambino, “Redbone”

Luis Fonsi and Daddy Yankee, “Despacito (feat. Justin Bieber)”

Jay Z, “The Story of O.J.”

Kendrick Lamar, “HUMBLE”

Bruno Mars, “24K Magic”

 

Artikuj të ngjashëm