Protesta në Iran, reagon Dua Lipa

By

Autoritetet iraniane dhe një grup i të drejtave kurde raportuan rritje të numrit të vdekjeve të mërkurën pasi zemërimi për vdekjen e një gruaje të ndaluar nga policia e moralit nxiti protestat për të pestën ditë dhe u vendosën kufizime të reja në mediat sociale.

Demonstratat shpërthyen pas vdekjes në paraburgim javën e kaluar të Mahsa Amini, një 22-vjeçare nga Kurdistani iranian, i cili u arrestua në Teheran për “veshje të papërshtatshme”.

Këngëtarja britanike Dua Lipa shkoi në rrjetet sociale dhe u ankua se ajo që po ndodh në Iran është “pabesueshme mizore dhe zemërthyese”.

“Pusho në paqe Masha Amini”, ka shkruar këngëtarja e Levitating.

Artikuj të ngjashëm