Prezantuesi i famshëm diagnostikohet me kancer në veshka (FOTO)

By

Prezantuesi Cameron Mathison ka folur për diagnozën e tij me kancer të veshkave.

50 vjeçare zbuloi gjendjen e tij shëndetësore të hënën dhe ai më pas shkroi një mesazh për fansat në llogarinë e tij në Instagram.

“Unë kam një gjendje shëndetësore të cilën dua ta ndaj me jut ë gjithë. Ka shumë arsye që I dua mediat sociale, duke qëndruar i lidhur me ju të gjithë, duke ndarë përvoja argëtuese, por këtë herë kërkoj ndihmën tuaj”, shkroi ai.

“Rreth një muaj më parë, unë pata një kontroll për disa probleme të zorrëve dhe mjekët më pas gjetën se unë kisha një tumor në veshken time të djathtë. Lajmi i mirë është se nuk është përhapur në ndonjë organ tjetër. Jam jashtëzakonisht me fat që e kemi gjetur herët. Operacioni im është planifikuar më 12 shtator, dhe po shpresoj të marr mendime pozitive, lutje ose çfarëdo tjetër. Ndjehem shumë mirënjohës dhe optimist”, vazhdoi ai më pas./Prive.al

View this post on Instagram

I have a health situation that I want to share with you all🙏🏼 There are many reasons I love social media, staying connected with you all, sharing fun experiences… well this time I’m asking for your help. About a month ago, I had an MRI for some gut issues I’ve been having, and during that MRI they found a tumor on my right kidney. It’s consistent with Renal Cell Carcinoma … or kidney cancer. The good news is that it hasn’t spread to any other organs🙏🏼 They say my healthy lifestyle and diet has no doubt helped keep it from growing and spreading to other areas, as doctors think it’s been growing in me for minimum 10 years🙏🏼. I am extremely lucky that we found it early. Thank you to my longtime friend and urologist @jon_giddens who has helped me tremendously through this process. Vanessa, Lucas and Leila have been absolutely amazing with their love and support… as have my mom, dad, brother, and everyone at Home and Family, Hallmark, and ET❤️ My surgery is scheduled on September 12th, I was hoping to receive positive thoughts, prayers, or whatever you feel comfortable with, on 9/12 (my surgery is at 1pm PST) 🙏🏼 I announced this on @homeandfamilytv yesterday, and wanted to make sure I posted about it here as well. Feeling very grateful and optimistic!! 💪🏼🙏🏼❤️ #thankyou yes

A post shared by Cameron Mathison (@cameronmathison) on

Artikuj të ngjashëm