Përfitimet e përdorimit të qumështit në rutinën tuaj për kujdesin e lëkurës

By

Qumështi, veçanërisht qumështi i papërpunuar ose i thartë, ofron shumë përfitime për lëkurën tuaj kur përdoret me vend. Mund të eksfoliojë dhe hidratojë lëkurën. Mund të luftojë gjithashtu rrudhat dhe të zbeh shenjat në lëkurë. Ju madje mund të aplikoni qumësht të ftohtë për të zbutur një djegie nga dielli.

Një burim i pasur i kalciumit dhe proteinave, qumështi zakonisht ndodhet në listën A të ushqimeve të shëndetshme për shumë prej nesh. Por nëse po pyesni nëse qumështi mund të dyfishohet si një përbërës në rutinën tuaj të lëkurës, ju jeni në rrugën e duhur! Qumështi, veçanërisht kur është i papërpunuar dhe i papasterizuar ose pak i fermentuar ose i thartë, mund të ndihmojë lëkurën tuaj në shumë mënyra.

Lufton rrudhat

Me kalimin e moshës, jo vetëm që linjat dhe rrudhat e imëta e bëjnë praninë e tyre të ndihet, por lëkura juaj gjithashtu bëhet më e hollë dhe më pak e fortë. Por ndonjëherë, kjo plakje e lëkurës bëhet para kohës së saj, për shkak të faktorëve si kujdesi i dobët i lëkurës ose ekspozimi i tepërt në diell. Por mirësia e qumështit mund t’ju ndihmojë të luftoni këto shenja të plakjes së lëkurës. Qumështi përmban një acid alfa hidroksi të njohur si acid laktik që mund të forcojë shëndetin e lëkurës. Sipas një studimi, kur pjesëmarrësit përdornin acidin laktik në lëkurën e tyre dy herë në ditë për 3 muaj ajo zvogëlonte shfaqjen e rrudhave dhe linjave, e bënte lëkurën më të butë dhe përmirësoi qëndrueshmërinë dhe trashësinë e saj. Meqenëse acidi laktik formohet kur qumështi fermentohet nga bakteret, aplikoni qumësht të pastër ose pak të thartë për të shfrytëzuar sa më shumë këtë efekt të dobishëm.

Funksionon si një eksfoliues i butë

Është e rëndësishme që të eksfolioni lëkurën rregullisht për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës që e bëjnë fytyrën tuaj të ashpër dhe të pajetë. Falë acidit laktik, qumështi mund të funksionojë si një pastrues i butë që shpërndan qelizat e vdekura të lëkurës, pa asnjë efekt të dëmshëm që do të shihni me eksfoliuesit kimik të ashpër.

Aplikoni qumësht drejtpërdrejt në fytyrën tuaj ose madje shtojeni në ujin tuaj të banjës për një trajtim natyral dhe të butë të eksfolimit. Nëse keni lëkurë të trashë dhe të yndyrshme, mund të dëshironi të ta përdorni 3-4 herë në javë. Për lëkurë më të ndjeshme duhet ta përdorni për pastrim vetëm një ose dy herë në javë.

Ngjall lëkurën e dëmtuar nga dielli dhe qetëson djegien e diellit

Ekspozimi i diellit mund të shkaktojë shumë dëme në lëkurën tuaj. Mund të hollojë lëkurën tuaj, ta bëjë atë më pak elastike dhe të çojë në rrudha. Por studimi tregon se acidi laktik mund të ndihmojë në zbutjen e dëmtimit të diellit. Rezulton në derdhjen e epidermës tuaj, që është shtresa e jashtme e lëkurës, duke promovuar kështu rimodelimin e lëkurës. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se trajtimi me acid laktik mund të rrisë kolagjenin, i cili është një proteinë që i jep forcë dhe qëndrueshmëri lëkurës. Në fakt, madje mund të ndihmojë që të zbeh edhe nxirjen nga dielli.

Është interesante që qumështi rekomandohet edhe në shkencën antike të ayurveda për djegien nga dielli. Antioksidantët në qumësht mund të ndihmojnë në zbutjen e dhimbjes dhe inflamacionit ndërsa yndyrnat bllokohen në lagështi. Thjesht zhytni një  garzë në pak qumësht të ftohtë dhe aplikojeni në lëkurën e djegur nga dielli për lehtësim.

Hidraton lëkurën

Rekomandohet një test para se të përdorni qumësht në lëkurën tuaj për të siguruar që lëkura juaj të mos reagojë negativisht ndaj tij. Nëse keni një alergji ndaj qumështit, mos e përdorni në lëkurën tuaj pasi kjo mund të shkaktojë një reagim gjithashtu.

Lëkura e thatë është një problem i zakonshëm me të cilin përballen shumë nga ne. Tharja mund të rezultojë në lëkurë të thatë, me luspa që ndihet e ashpër në prekje dhe madje mund të kruhet ose çahet. Acidi laktik i pranishëm në qumësht është një hidratues i fuqishëm, domethënë tërheq dhe ruan lagështinë dhe ndihmon për të mbajtur lëkurën tuaj të butë. Ndërkohë, yndyrnat e pranishme në qumësht mund të mbështjellin lëkurën tuaj dhe të parandalojnë ikjen e lagështirës. Proteinat e qumështit gjithashtu ndihmojnë në zbutjen e lëkurës, kjo është arsyeja pse ato gjenden në listën e përbërësve të shumë hidratuesve kozmetikë. Aplikoni ca qumësht të ​​në lëkurën tuaj çdo ditë në lëkurë.

 

 

Artikuj të ngjashëm