Për modën dhe stilin mund të mësojmë nja dy gjëra nga gratë franceze!

By

Çanta duhet të jetë e vogël

Zakonisht në një çantë dore mund të gjeni gjëra të vogla të dobishme për të gjitha rastet. Mbase e gjithë bota do të pajtohet me këtë, por jo francezët. Këto vajza preferojnë çanta të vogla, të pastra.

Merrni me vete vetëm atë që është e dobishme në një ditë të caktuar – ekziston një filozofi  për jetën që shprehet në këtë stil. Nëse takoni një grua franceze me një çantë ose shportë masive, jini të sigurta se ajo po shkon në plazh ose në treg për prodhime të freskëta.

Asnjëherë përmasat nuk janë shumë të mëdha

Zakonisht në një çantë dore mund të gjeni gjëra të vogla të dobishme për të gjitha rastet. Mbase e gjithë bota do të pajtohet me këtë, por jo francezët. Këto vajza preferojnë çanta të vogla, të pastra.

Merrni me vete vetëm atë që është e dobishme në një ditë të caktuar – ekziston një filozofi  për jetën që shprehet në këtë stil. Nëse takoni një grua franceze me një çantë ose shportë masive, jini të sigurta se ajo po shkon në plazh ose në treg për prodhime të freskëta.

Nga një gardërobë për burra mund të merrni hua jo vetëm një këmishë të bardhë

Për burrat, ju mund të merrni hua jo vetëm këmisha klasike ose xhaketa të mëdha, por edhe pantallona. Provoni xhinse boyfriend në vend të xhinseve të gushta.

Pakëz ar fisnik në vend të bizhuterive

Vajzat franceze nuk janë mësuar të vendosin bizhuteri të modës më të fundit. Pse do të kishin nevojë për rrathë plastikë ose gotë si karamele në veshët e tyre kur nevojitet shumë më pak për një pamje elegante? Prandaj, në vend të një ton xhinglash, ata mbajnë një varëse ari lakonike dhe vathë të mesëm.

Bizhuteri të tilla nuk i nënshtrohen tekave të modës dhe do t’i përshtaten çdo veshjeje. Gjatë ditës, ari nuk do të bie në sy, por në mbrëmje do të kompletojë pamjen, veçanërisht nëse i shtoni buzëkuqin tuaj të kuq të preferuar.

Shikoni një stil mashkullor në vend të një stili të zakonshëm femëror

Vajzat në të gjithë botën përpiqen të zgjedhin orë të lezetshme, rrathë në modë të fitnesit, apo edhe të përdorin një ekran smartphone për të kaluar kohën. Gratë franceze veprojnë ndryshe dhe shtojnë orët masive të stilin mashkullor në pamje. Një orë argjendi duket veçanërisht mbresëlënëse – ky detaj i imazhit mbetet i përjetshëm.

Shkrimtarja, artistja dhe blogerja Louise Ebel reflekton në sekretet e elegancës franceze dhe rëndësinë e aksesorëve: “Në vend të veshjeve vajzërore, mendoni për një pallto dhe buzëkuq të kuq me një këmishë të bardhë të thjeshtë dhe sigurisht pajisje elegante si një beretë e zezë ose një orë burrash “.

Vlerësoni ngjyrat dhe kombinimet neutrale

Nëse shikoni në dollapin e një gruaje franceze, vështirë se mund të gjeni një fustan me një hije të shkëlqyeshme. Veshjet janë të dominuara nga ngjyrat neutrale si bezhë, e bardhë, e zezë dhe blu. Është më e lehtë për t’i kombinuar ato, dhe nëse doni të shtoni një theks të ndritshëm, një shami ose buzëkuq mund ta bëjë këtë.

Vajzat ndjekin të njëjtën qasje me aksesorët dhe të brendshmet. “Ne nuk veshim çorape ose të brendshme të pakombinuara. Ne duam të jemi të veshur në mënyrë perfekte nga koka te këmbët! Kryesisht për veten dhe jo për të tjerët”, thotë blogerja parisien Kenza Sadoun el-Glaoui. E njëjta qasje mund të zbatohet në brendësi.

Mos tregoni shumë trup të zhveshur

Një vajzë franceze nuk ka pse të veshë veshje zbuluese për të qenë tërheqëse. Komoditeti është i rëndësishëm për të, kështu që, për shembull, ajo nuk do të veshë një pëlhurë prej liri pa këmishë apo xhaketë.

Artikuj të ngjashëm