Pas vdekjes së vëllait, Barbana Dini rikthehet pas 6 vitesh me këngën “Libri i Dashnisë”

By

Dini filloi karrierën e saj muzikore në moshën shtatë vjeçare kur ajo mori pjesë në festivale muzikore për fëmijë. Ajo mori pjesë në versionin shqiptar të Idol dhe në Ethet e premtes mbrëma. Në dhjetor 2004, ajo mori pjesë në Festivali në Këngën 43, e cila vitin e kaluar u bë përzgjedhja e Shqipërisë për Koncertin e Këngës në Eurovizion. Ajo konkuroi me këngën “Jeta këtu s’mbaron”, por nuk arriti të hyjë në finale të cilën e fitoi Ledina Çelo.

Ajo filloi karrierën e saj solo pasi u diplomua nga Universiteti i Tiranës në vitin 2009. Në mars të të njëjtit vit, ajo debutoi me këngën”Flirt”. Më vonë atë vit ajo publikoi gjithashtu këngën “Ex-in tim” . Në vitin 2011, ajo publikoi “Hajna Hajna” dhe mori pjesë në Kënga Magjike 13 me këngën “E pamundur të të dua”. Në verën e vitit 2012, ajo publikoi këngën “Thrret Prizreni mori Shkodër”.

Këngëtarja Barbana Dini i është rikthyer skenës pas një shkëputje të gjatë 6 vjeçare pas vdekjes së vëllait të saj, po ashtu këngëtar Ergi Dini i cili fitoi X Factor Albania 2014, që humbi jetën pas një aksidenti fatal me motor në Tiranë në vitin 2016, në moshën 22 vjeçare.

Ajo sapo publikoi projektin e ri muzikor që titullohet “Libri i Dashnisë”. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm