Pas një pauze të gjatë “The Simpsons” rikthehen

By

Për herë të parë në ecurinë e tij prej më shumë se tre dekadash, “The Simpsons” shfaqi premierën e një episodi me gjuhën amerikane të shenjave (ALS) dhe një aktor të shurdhër.

“Është shumë e vështirë të bësh një “episod të parë” pas 722 episodeve, por nuk mund të jem më i emocionuar për këtë”, tha producenti ekzekutiv Al Jean për CNN.

Ndërsa episodi shfaqi premierën më 10 prill dhe vjen saktësisht dy javë pas fitores historike të filmit më të mirë të “CODA” në Oscar, ideja lindi shumë kohë përpara se filmi të publikohej dhe bazohet lirshëm në jetën e shkrimtarit-producent Loni Steele Sosthand. I titulluar “The Sound of Bleeding Gums”, ai ndjek Lisa Simpson teksa ajo ndihmon djalin e muzikantit të saj të preferuar, saksofonistin e ndjerë Bleeding Gums Murphy (i cili vdiq në sezonin 6), i cili është i shurdhër dhe ka nevojë për një implant koklear. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm