Para jush miliarderja më e re – Kim Kardashian!

By

Forbes njoftoi përfshirjen e Kim Kardashian në listën e Miliarderëve të Botës për herë të parë të martën duke cituar dy bizneset e saj fitimprurëse, KKW Beauty dhe Skims, si dhe para të gatshme nga “Keeping Up With the Kardashians” dhe marrëveshjet e tjera,

Vlera e Kardashian u rrit nga 780 milionë dollarë në tetor në 1 miliard dollarë.

Ylli i reality-shout nisi biznesin me KKW Beauty më 2017 pasi pa suksesin e kompanisë kozmetike të motrës Kylie Jenner, Kylie Cosmetics.

“Theshtë hera e parë që unë jam larguar nga marrja e marrëveshjeve të licencimit dhe kam kaluar në të qenit një pronare,” i tha Kardashian Forbes më 2017, kur shpalli linjën e saj kozmetike.

Kardashian, 40 vjeçe, vazhdoi të shiste 20 përqind të aksioneve të KKW Beauty tek Coty për 200 milionë dollarë, gjë që e vlerësoi kompaninë e saj në 1 miliard dollarë.

Ajo nisi kompaninë e veshjeve Skims më 2019 dhe vazhdoi me linjat e reja edhe gjatë pandemisë. Kim mban shumicën e aksioneve në kompani, e cila nuk ka zbuluar të ardhurat e saj, raportoi Forbes.

Kur ajo doli për herë të parë në kopertinën e Forbes, ajo u përgjigj: “Jo keq për një vajzë pa talent”.

Burimi: Page Six

Artikuj të ngjashëm