Nxitni rritjen e flokëve duke përfshirë këto ushqime në tryezën tuaj

By

Nuk ka asgjë të mire se një kokë e mirë, e fortë, e shëndetshme me shumë flokë. Megjithatë, për shumë njerëz, rritja e shëndetshme e flokëve është diçka që mund të jetë e vështirë të arrihet.

Burrat edhe gratë njëllojë vuajn nga humbja e flokëve, madje shumica prej tyre pësojnë një humbje flokësh të konsiderueshme para moshës 30 vjec.

Image result for hair loss

Pra, çfarë mund të bëhet për këtë? A ka mënyra natyrale për të promovuar rritjen e flokëve?

 

Përgjigja është, po! Kërkimet kanë gjetur disa ushqime që në të vërtetë mund të ndihmojnë flokët tuaj të rriten, dhe këtu janë pesë nga ato ushqime.

 

Perimet e gjelbërta

Ju ka të ngjarë që mamaja tu a ketë thenë që ti hani perimet dhe me të vërtetë duhet t’i kushtoni vëmendje asaj këshille. Perimet me gjethe si spinaqi dhe kale japin një dozë të shëndetshme të hekurit që është një mineral i nevojshëm për qelizat e shëndetshme të flokëve.

leafy greens

Hulumtimet kanë lidhur mungesën e hekurit me humbjen e flokëve, thjesht sepse hekuri i ulët është një tregues që oksigjeni dhe lëndët ushqyese nuk po lëvizin në rrënjët e flokëve dhe në gjëndrat e flokëve. Kjo mund të bllokojë flokët të rriten.

 

Agrumet

Portokallet, limonët dhe grejpfrut janë të gjithë shembuj të agrumeve që janë të mbushura me vitaminë të mrekullueshme C. Vitamina C është është një vitaminë e tretshme në ujë duke e bërë atë të shkëlqyeshëm për gjëra të tilla si thithja e lëndëve ushqyese të tjera të rëndësishme si hekuri.

Citrus

Ndërton gjithashtu kolagjen i cili është thelbësor për rritjen e flokëve, pasi e mban atë të fortë nga rrënja në majë.

 

Patatet e ëmbla

Ndërsa mund të mendoni se flokët tuaj rriten ngadalë, në të vërtetë është pjesa më e shpejtë që rritje e trupit tuaj sepse lëkura me të cilën lidhet, janë indet me rritje më të shpejtë në trupin tuaj. Edhe kështu, në mënyrë që ato inde të funksionojnë, vitamina A është thelbësore.

Sweet Potatoes

Patatet e ëmbla paketojnë një sasi të madhe të vitaminës A duke siguruar më shumë se katër herë marrjen tuaj të rekomanduar ditore.

 

Vezët

Proteina është një përbërës kritik në sigurimin e rritjes së shëndetshme të flokëve thjesht sepse flokët janë bërë nga proteina. Keratin është brenda çdo fije floku të vetëm, duke e bërë atë kaq të rëndësishme për të mbajtur një dozë të shëndetshme të proteinave në dietën tuaj.

Egg Whites

Vezët kanë një ton proteinë. Në fakt, ka 6-7 gram proteina në një vezë të vetme për të ndihmuar flokët tuaj të rriten me një ritëm të fortë dhe të shëndetshëm.

 

Avokadot

Avocado

Avokadot funksionojnë shumë mire për flokët e thatë. Ky superfrut përmban vitamina A, D, E dhe B6, dhe është gjithashtu i pasur me proteina, aminoacide, magnez, acid folik, bakër dhe hekur. Vitamina E, në mënyrë të veçantë, ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut që është e nevojshme për folikulat për të promovuar rritjen e shëndetshme të flokëve.

Burimi: Health.com

 

 

Artikuj të ngjashëm