Nga nusja më e famshme shqiptare në rolin e këngëtares, Learta Jakupi me koncert

By

Ajo ka shkollim të lartë si soliste soprano ndërsa fati e hodhi në nëj familje muzikantësh, e vjehrra e saj është një yll i muzikës popullore.

Learta Jakupi që mbanë edhe epitetin si nusja më e famshme shqiptare nga martesa e saj me Kushtrim Salihun, djalin e këngëtares Behluli ka po ashtu bagazh artistik.

Jakupi ka lajmëruar se do të mbajë një koncert solistik ku do të performojë.

Sic e ka treguar edhe këngëtarja Behluli, Learta ka shkollimin përkatës për këtë zhanër muzikor.

Learta Jakupi, është e shkolluar për kanto dhe ajo di të këndojë dhe ka një zë të bukur, pavarësisht se nuk ka ndjekur një karrierë muzikore.

Madje, pesë vjet më parë ajo kishte mbajtur një koncert recital me pianisten Ana Kaçinari.

Marrë parasysh se ajo merr vesh nga muzika, mund ta shohim ndoshta në të ardhmen në një bashkëpunim me vjehrrën e saj Shyhreten, dhe një gjë të tillë këngëtarja nuk e ka mohuar kur pati dhënë një intervistë për Prive. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm