Nëse iu pëlqeu “Squid Game” kemi disa propozime të reja për ju

By

Suksesi gjithëpërfshirës i shfaqjes koreano-jugore Squid Game është i pamohueshëm. Drama e errët që eksploron tema të tilla si kapitalizmi dhe pabarazitë klasore është seriali më i shikuar i Netflix deri më sot. Por është thjesht kulmi i  valës koreane të kulturës pop – dhe ky fenomen ka më shumë sesa duket.

Për të paktën tre dekada tani, Koreja e Jugut ka rritur gradualisht fuqinë e saj të butë duke rritur eksportet e kulturës së saj pop në formën e K-dramave, K-pop dhe K-beauty, ndër të tjera.

Kultura pop është një biznes i madh në Korenë e Jugut dhe qeveria investon shumë në prodhime kulturore – duke caktuar 440 milionë dollarë në vitin 2021 për Agjencinë Koreane të Përmbajtjes Kreative (KOCCA), e cila financon dhe mbikëqyr shfaqjet, lojërat për platformat e realitetit celular dhe virtual, modën, animacionin. dhe përpjekje të tjera.

Nëse ju ka pëlqyer “Squid Game”, ju sjellim disa propozime të reja që do ju mbajnë të ngërthyer pas ekranit.

Flower of Evil (2020)

Numri i episodeve: 16

Zhanri: Mister, thriller, melodramë

Në dispozicion në: Netflix

Flower Of Evil” Ratings Hold Steady Amidst Widespread Changes In Drama Broadcast Schedules | Soompi

My Mister (2018)

Episodet: 16

Zhanri: Dramë

Në dispozicion në: Netflix

Is TV Show 'My Mister (Naui Ajusshi) 2018' streaming on Netflix?

The Healer (2014)

Episodet: 20

Zhanri: Aksion, thriller, romancë

Në dispozicion në: Netflix

Healer (2014)

The Crowned Clown (2019)

Episodet: 16

Zhanri: Dramë historike, romancë

Në dispozicion në: Netflix

The Crowned Clown (2019) | MUBI

Artikuj të ngjashëm