Ndërron jetë personi që e bëri virale ALS Ice Bucket Challenge!

By

Në 2014-tën virale u bë sfida e kovës me akull në sensibilizim e mbështetje të personave të sëmurë me ALS.

Skleroza amiotrofi-ke laterale, ose ALS (amyotrophic lateral sclerosis) është një sëmundje në të cilën disa qeliza të trurit dhe të shtyllës kurrizore vdesin dalëngadalë.

Sfida e cila u bë virale preki edhe shqiptarët e personat e shoëbizit të cilit i dhanë jehonë më të madhe kësaj kampanje edhe tek ne përmes ideve kreative.

Por, sot është bërë publik lajmi se personi që e ideoi këtë fushatë, përmes të cilës arriti të grumbulloj mbi 100 milionë euro për kërkime shkencore. Anthony Senerchia Jr. ka ndërruar jetë gjatë fundjavës nga po kjo sëmundje në moshën 46 vjeçare./Prive.al

Artikuj të ngjashëm