Ndërron jetë këngëtarja që u infektua qëllimisht me variantin Delta

By

Një këngëtare çeke e cila ishte kundër vaksinimit ka vdekur pasi u infektua qëllimisht me Covid për të marrë një leje shëndetësore për ta lejuar atë të vizitonte saunën dhe teatrin.

The vocalist for the band Asonance, died on Sunday after contracting the Delta variant at the age of 57, according to her son Jan Rek

Hana Horka, vokalistja e grupit Asonance, vdiq të dielën pasi u kontraktua me variantin Delta në moshën 57-vjeçare, sipas djalit të saj Jan Rek.

Ajo e ekspozoi veten vullnetarisht ndaj virusit kur burri dhe djali i saj, të dy të vaksinuar, e kapën atë para Krishtlindjeve, tha Rek për radion publike iRozhlas.cz.

Dëshmia e vaksinimit ose një infeksioni i fundit kërkohet për të hyrë në objektet kulturore dhe sportive, si dhe për udhëtime dhe për të vizituar bare dhe restorante në shtetin anëtar të BE-së, i cili po përballet me një numër në rritje të Covid-it.

Jan tha: “Ajo vendosi të vazhdojë të jetojë normalisht me ne dhe preferoi të kapte sëmundjen sesa të vaksinohej”.

Dy ditë para vdekjes së saj, Horka shkoi në rrjetet sociale për të thënë: ‘Kam mbijetuar… Ishte intensive.

“Kështu që tani do të ketë teatër, sauna, një koncert… dhe një udhëtim urgjent në det”, shtoi ajo. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm