Ndërron jetë fituesja e çmimit Oscar

By

Louise Fletcher vdiq të premten për shkaqe natyrore në shtëpinë e saj në Montdurausse, Francë. Ajo i kishte mbijetuar më parë dy periudhave me kancer të gjirit. Aktorja fituese e Oskarit lë një boshllëk dhe u konsiderua një aktore e nënvlerësuar, pavarësisht se kishte marrë disa çmime dhe nominime gjatë karrierës së saj.

Louise Fletcher: One Flew Over the Cuckoo's Nest's Nurse Ratched dies aged  88 - BBC News

Infermierja Mildred Ratched është antagonistja kryesore e adaptimit të filmit të vitit 1975 të One Flew Over the Cuckoo’s Nest dhe u luajt aq madhështore nga Louise Fletcher sa fitoi një çmim Academy Award për rolin e saj në të cilin u vlerësua si “antagonistja e përsosur e filmit”.

Roli ishte aq i fuqishëm sa gati një gjysmë shekulli më vonë frymëzoi serialin televiziv të vitit 2020 Ratched. Louise Fletcher magjepsi audiencën si kryeinfermierja e ftohtë dhe sadiste e Spitalit Shtetëror të Salem Oregon, ku ajo dominonte pacientët e saj në nënshtrim me ndëshkime mizore. Ajo ishte gjithashtu kryenemesisja e Randle McMurphy (luajtur nga Jack Nicholson), një pacient me shpirt të lirë që refuzoi të përkulej ndaj vullnetit të saj.

Fletcher ishte më e njohur për performancën e saj në “Nurse Ratched”, por gjithashtu pati role të spikatura në filma të njohur si Flowers in the Attic (1987), së bashku me Denzel Washington në Virtuozity (1995) dhe me Ryan Phillippe në Cruel Intentions (1999). /Prive.al

Veteran Hollywood actress Louise Fletcher passes away at 88 - Movies News

Artikuj të ngjashëm