Ndërprerja e këtij grupi ushqimor vetëm dy herë në javë ul rrezikun e kancerit

By

Konsumimi më i rrallë mishit mund të zvogëlojë mundësinë e zhvillimit të kancerit, kanë zbuluar ekspertët.

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit thonë se ndërprerja e tij vetëm dy herë në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit.

Studimi i ri sugjeron se të qenit një mishngrënës, peshk-ngrënës (pescatarian) ose vegjetarian ul rrezikun e të gjitha llojeve të kancerit.

Shkencëtarët analizuan të dhënat nga më shumë se 470,000 britanikë dhe zbuluan se peskatarianët kishin 10 për qind të reduktuar rrezikun e kancerit.

Kjo u krahasua me njerëzit që hanin mish më shumë se pesë herë në javë

Ata që konsumonin sasi të vogla kishin dy për qind rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit – me vegjetarianët që kishin një shans 14 për qind më të ulët për të zhvilluar sëmundjen.

Prof Gunter Kuhnle, profesor i të ushqyerit dhe shkencës ushqimore në Universitetin e Reading tha se studimi tregon se të qenit vegjetarian lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm