Ndahet nga jeta ylli i muzikës Country (FOTO)

By

Naomi Judd, e cila me vajzën Wynonna formuan dyshen dinamike ‘The Judds’, një nga aktet më të suksesshme në historinë e muzikës country, ka vdekur. Ajo ishte 76 vjeçare.

“Sot ne motrat përjetuam një tragjedi. Ne humbëm nënën tonë të bukur nga sëmundja mendore”, njoftuan Wynonna dhe motra, aktorja Ashley Judd në një deklaratë të shtunën. “Ne jemi të shkatërruara. Ne po kalojmë në pikëllimin e thellë dhe e dimë se ashtu siç e donim, ajo u dashurua nga publiku i saj. Jemi në një territor të panjohur”.

‘The Judds’ mblodhën së bashku një listë të gjatë këngësh hit në vitet 1980 dhe 1990, dhe në 1994 publikuan një album përmbledhës me 12 këngë që kryesuan listat e vendit, duke përfshirë hitet fituese të Grammy “Why Not Me”, “Mama He’s Crazy” dhe ” Grandpa (Tell Me ‘Bout the Good Old Days)”.

Këngët e tyre përzienin me shkathtësi ndjenjat e idealizuara të qytetit të vogël me emocionin e papërpunuar të grave beqare që luftojnë për të menaxhuar amësinë, familjen dhe romancën – shumica e tyre bazuar në përvojat e tyre të botës reale. Judd ishte vetëm 17 vjeç kur lindi vajzën e saj të madhe, Christina Ciminella, me mbiemrin e babait të saj, Michael. Vajza më vonë do ta ndryshonte emrin e saj në Wynonna Judd pasi Naomi dhe burri i saj u divorcuan në 1972.

Këngët e përzemërta të lidhura thellë me publikun amerikan. Judds u emëruan dyshja më e mirë vokale nga Akademia e Muzikës Country shtatë vjet radhazi, nga 1984 deri në 1990. Ata gjithashtu fituan pesë çmime Grammy për performancën më të mirë Country nga një duo ose grup nga 1985 deri në 1992, duke përfshirë “Give A Little Love ” dhe “Love Can Build a Bridge” – kjo e fundit i dha këngëtares Naomi një tjetër Grammy për këngën Country Song të Vitit.

Vajza më e vogël e Naomit, Ashley, 54 vjeç, u bë një aktore dhe aktiviste e suksesshme duke luajtur në filma si “Double Jeopardy” dhe “Kiss The Girls”.

Në vitin 2016, Naomi zbuloi se ajo luftoi me depresionin e rëndë dhe ankthin që kur ajo dhe Wynonna ndaluan turneun si The Judds në vitin 2011.

 

Artikuj të ngjashëm